Ženeva - Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zabila prasečí chřipka ve světě již přes 700 lidí. Nový chřipkový virus se poprvé objevil na konci března v Mexiku, odkud se rychle přenesl do USA a Kanady, do Evropy a následně do celého světa.
Údaje WHO o počtu mrtvých byly naposledy zveřejněné 6. července. Ten den zdravotnická organizace evidovala 429 mrtvých kvůli nákaze novým virem A/H1N1.
Minulý týden WHO prohlásila, že jde o nerychleji postupující pandemii v historii a že šíření nemoci „nelze zastavit".
První vakcíny mají být k dispozici ještě během července (ČR je však bude nakupovat až příští rok) a podle WHO je budou potřebovat všechny země. Státy by měly rovněž zvážit, zda nečelit šíření nemoci uzavřením škol.
„Uzavření škol je jedním ze zmírňujících opatření, o kterých mohou země uvažovat," prohlásila mluvčí WHO Alphaluck Bhatiaseviová na tiskové konferenci. Podle ní však rozhodnutí musí učinit jednotlivé státy. „Různé země budou čelit pandemii různé intenzity a v rozdílných obdobích," dodal.
Jen ve Spojených státech se počet případů nyní odhaduje na jeden milion. Laboratorně potvrzených testů je na celém světě dle agentury Reuters 125 tisíc.
WHO nyní ale ústy své mluvčí země vyzvala, aby se přestaly zaměřovat na hlášení jednotlivých případů a soustředily se na preventivní opatření. Pomoci jim může například identifikace neobvyklých fenoménů týkajících se tohoto viru či náhlá vysoká absence zaměstnanců.
Většina pacientů nakažená prasečí chřipkou projevuje jen slabé příznaky a do týdne se lidé uzdraví, i v případě, že nenavštíví lékaře. Podle studie publikované minulý týden v odborném časopise Nature jde o jiný tip viru, než je sezónní chřipka. Vir A/H1N1 se dokáže množit i v plicích.
WHO se zejména obává toho, že virus zmutuje a stane se nebezpečnějším, než je v současné době.