reklama
 
 

Dračí díra je nejhlubší na světě, ukázal první průzkum. Leží ale v téměř válečné zóně

30. 7. 2016 17:06
Číňané se chlubí, že našli největší podmořský závrt na světě. Tři sta metrů hluboká dutina se nachází v Jihočínském moři. | Video: CCTV |  01:50
Experti z čínského institutu pro ochranu korálů použili při výzkumu roboty a speciální senzory. "Našli více než dvacet živých organismů v horní části díry. V hloubce větší než 100 metrů už jsou jen malé známky života," uvedla agentura Nová Čína.

Peking - Dračí díru znali Číňané už od časů dynastie Ming. Až teď prozkoumali, jak je propast v Jihočínském moři vlastně hluboká. Agentura Nová Čína oznámila, že nejhlubší na světě.

Sahá do hloubky 300,89 metru, takže výrazně překonává dosud nejznámější modrou díru. Ta se nachází na Bahamách a její dno je "jen" 202 metrů pod mořskou hladinou.

Modré díry se těmto jámám říká proto, že voda nad nimi má výrazně tmavší zbarvení než v okolí. Tyto propasti vznikly jako závrty v minulosti, kdy hladina moře byla nižší před roztáním ledovců.

Experti z čínského institutu pro ochranu korálů použili při výzkumu roboty a speciální senzory. "Našli více než dvacet živých organismů v horní části díry. V hloubce větší než 100 metrů už jsou jen malé známky života," uvedla agentura Nová Čína.

Tyto propasti a jámy jsou leckde rájem potápěčů. Například na Sinaji nebo poblíž Belize, kde se nachází jáma široká 300 a hluboká 124 metrů.

V případě čínského objevu ale budou mít milovníci podvodních krás nejspíš problém. Dračí díra se nachází v Jihočínském moři, blízko Paracelského souostroví.

Tuto oblast kontroluje Čína, ale územní nároky zde má Vietnam a nedaleké souostroví si pro sebe nárokují také Filipíny.

Paracelské souostroví je společně se Spratlyho ostrovy důvodem velkého napětí mezi zmíněnými zeměmi. Pod nimi a v jejich okolí se mohou nacházet zatím neprozkoumané obrovské zásoby ropy a zemního plynu.

Námořnictva Číny a Vietnamu se zde několikrát střetla. V polovině června Mezinárodní rozhodčí soud vyhověl filipínské stížnosti a konstatoval, že Čína nemá územní nárok na sporné ostrovy v Jihočínském moři. Peking verdikt odmítl respektovat.

Na Paracelských ostrovech nedaleko Dračí díry se už jednou čínští a vietnamští vojáci střetli. 19. ledna 1974 zahynuly při intenzivních přestřelkách mezi čínskou a tehdejší jihovietnamskou armádou desítky lidí, čínská strana zvítězila a Vietnamce donutila k ústupu.

Vláda sjednoceného Vietnamu po roce 1975 ale nadále odmítá čínskou přítomnost v oblasti.

autor: Martin Novák | 30. 7. 2016 17:06

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama