Dračí díra je nejhlubší na světě, ukázal první průzkum. Leží ale v téměř válečné zóně

Martin Novák Martin Novák
30. 7. 2016 17:06
Experti z čínského institutu pro ochranu korálů použili při výzkumu roboty a speciální senzory. "Našli více než dvacet živých organismů v horní části díry. V hloubce větší než 100 metrů už jsou jen malé známky života," uvedla agentura Nová Čína.
Číňané se chlubí, že našli největší podmořský závrt na světě. Tři sta metrů hluboká dutina se nachází v Jihočínském moři. | Video: CCTV

Peking - Dračí díru znali Číňané už od časů dynastie Ming. Až teď prozkoumali, jak je propast v Jihočínském moři vlastně hluboká. Agentura Nová Čína oznámila, že nejhlubší na světě.

Sahá do hloubky 300,89 metru, takže výrazně překonává dosud nejznámější modrou díru. Ta se nachází na Bahamách a její dno je "jen" 202 metrů pod mořskou hladinou.

Modré díry se těmto jámám říká proto, že voda nad nimi má výrazně tmavší zbarvení než v okolí. Tyto propasti vznikly jako závrty v minulosti, kdy hladina moře byla nižší před roztáním ledovců.

Experti z čínského institutu pro ochranu korálů použili při výzkumu roboty a speciální senzory. "Našli více než dvacet živých organismů v horní části díry. V hloubce větší než 100 metrů už jsou jen malé známky života," uvedla agentura Nová Čína.

Tyto propasti a jámy jsou leckde rájem potápěčů. Například na Sinaji nebo poblíž Belize, kde se nachází jáma široká 300 a hluboká 124 metrů.

V případě čínského objevu ale budou mít milovníci podvodních krás nejspíš problém. Dračí díra se nachází v Jihočínském moři, blízko Paracelského souostroví.

Tuto oblast kontroluje Čína, ale územní nároky zde má Vietnam a nedaleké souostroví si pro sebe nárokují také Filipíny.

Paracelské souostroví je společně se Spratlyho ostrovy důvodem velkého napětí mezi zmíněnými zeměmi. Pod nimi a v jejich okolí se mohou nacházet zatím neprozkoumané obrovské zásoby ropy a zemního plynu.

Námořnictva Číny a Vietnamu se zde několikrát střetla. V polovině června Mezinárodní rozhodčí soud vyhověl filipínské stížnosti a konstatoval, že Čína nemá územní nárok na sporné ostrovy v Jihočínském moři. Peking verdikt odmítl respektovat.

Na Paracelských ostrovech nedaleko Dračí díry se už jednou čínští a vietnamští vojáci střetli. 19. ledna 1974 zahynuly při intenzivních přestřelkách mezi čínskou a tehdejší jihovietnamskou armádou desítky lidí, čínská strana zvítězila a Vietnamce donutila k ústupu.

Vláda sjednoceného Vietnamu po roce 1975 ale nadále odmítá čínskou přítomnost v oblasti.

 

Právě se děje

před 8 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy