Video: Turkméni zakryjí legendární Bránu do pekla

Martin Novák Martin Novák
8. 6. 2010 14:10
Kráter s hořícím plynem - světový unikát - už zřejmě nebude možné navštívit
Foto: Turkmenistan

Ašgabat - Kráter s hořícím plynem v oáze Darvaza uprostřed pouště Karakum se stal jedním ze symbolů Turkmenistánu.

Místo, které místní nazývají Brána do pekla, vzniklo unikátním způsobem před 39 lety.

Sovětští geologové zde v roce 1971 prováděli výzkum nalezišť zemního plynu. Při vrtání se propadla půda. Vytvořil se kráter, do kterého vyvěral podzemní plyn.

Geologové se rozhodli, že plyn zapálí, protože se domnívali, že zásoby zde nejsou velké a brzy vyhoří.

Spletli se opravdu dost, protože plyn hoří už 39 let. Neobvyklý úkaz, vzdálený 320 kilometrů severně od metropole Ašgabatu, se stal největší atrakcí Turkmenistánu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Mnoho turistů do této poněkud zapomenuté země nejezdí, ale ti, kteří si sem najdou cestu, tuto pozoruhodnost obvykle nevynechají.

Brzy ale zřejmě bude všemu konec. Prezident Kurbanguly Berdymuchamedov chce v oblasti provést nový výzkum ložisek plynu a Bránu do pekla nařídil nějakým způsobem zakrýt.

Kráter o průměru sto metrů je hluboký dvacet metrů. Podle lidí, kteří u něj byli, není možné pozorovat fascinující jev déle než jen několik minut. Kvůli obrovskému horku, které z jámy sálá.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 37 minutami

Muž nemusí za šíření filmů na webech platit škodu 80 milionů, rozhodl soud

Odvolací Krajský soud v Brně dnes zrušil muži úhradu téměř 80milionové škody za nezákonné šíření filmů prostřednictvím internetu. Obžalovanému Michalovi Pokornému zůstal za čin podmíněný trest, ohledně škody odkázal soud poškozené s jejich nároky na občanskoprávní řízení. Pokorný podle obžaloby v letech 2013 až 2017 umístil na internet víc než 1000 filmů. Znojemský okresní soud mu za to udělil podmíněný trest tři roky vězení odložené na 36 měsíců, v trestu se odrážel i dřívější trest za nakládání s omamnými látkami.

Podmínka muži po středečním rozhodnutí zůstala, krajský soud ale zrušil rozsudek ve výroku o náhradě škody. Bylo by totiž potřeba rozsáhlejšího dokazování. Zhruba desítku poškozených vlastníků filmových práv odkázal na řízení občanskoprávní. Soudce Josef Teplý poznamenal, že podmíněný trest na spodní hranici soud s ohledem na předešlý drogový skutek nepovažuje za přiměřený, nicméně nemohl trest zvýšit, neboť státní zástupce se proti prvoinstančnímu rozsudku neodvolal. Odvolání podal jen Pokorný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy