Video: Turkméni zakryjí legendární Bránu do pekla

Martin Novák Martin Novák
8. 6. 2010 14:10
Kráter s hořícím plynem - světový unikát - už zřejmě nebude možné navštívit
Foto: Turkmenistan

Ašgabat - Kráter s hořícím plynem v oáze Darvaza uprostřed pouště Karakum se stal jedním ze symbolů Turkmenistánu.

Místo, které místní nazývají Brána do pekla, vzniklo unikátním způsobem před 39 lety.

Sovětští geologové zde v roce 1971 prováděli výzkum nalezišť zemního plynu. Při vrtání se propadla půda. Vytvořil se kráter, do kterého vyvěral podzemní plyn.

Geologové se rozhodli, že plyn zapálí, protože se domnívali, že zásoby zde nejsou velké a brzy vyhoří.

Spletli se opravdu dost, protože plyn hoří už 39 let. Neobvyklý úkaz, vzdálený 320 kilometrů severně od metropole Ašgabatu, se stal největší atrakcí Turkmenistánu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Mnoho turistů do této poněkud zapomenuté země nejezdí, ale ti, kteří si sem najdou cestu, tuto pozoruhodnost obvykle nevynechají.

Brzy ale zřejmě bude všemu konec. Prezident Kurbanguly Berdymuchamedov chce v oblasti provést nový výzkum ložisek plynu a Bránu do pekla nařídil nějakým způsobem zakrýt.

Kráter o průměru sto metrů je hluboký dvacet metrů. Podle lidí, kteří u něj byli, není možné pozorovat fascinující jev déle než jen několik minut. Kvůli obrovskému horku, které z jámy sálá.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy