Peking - Dračí díru znali Číňané už od časů dynastie Ming. Až teď prozkoumali, jak je propast v Jihočínském moři vlastně hluboká. Agentura Nová Čína oznámila, že nejhlubší na světě.
Sahá do hloubky 300,89 metru, takže výrazně překonává dosud nejznámější modrou díru. Ta se nachází na Bahamách a její dno je "jen" 202 metrů pod mořskou hladinou.
Modré díry se těmto jámám říká proto, že voda nad nimi má výrazně tmavší zbarvení než v okolí. Tyto propasti vznikly jako závrty v minulosti, kdy hladina moře byla nižší před roztáním ledovců.
Experti z čínského institutu pro ochranu korálů použili při výzkumu roboty a speciální senzory. "Našli více než dvacet živých organismů v horní části díry. V hloubce větší než 100 metrů už jsou jen malé známky života," uvedla agentura Nová Čína.
Tyto propasti a jámy jsou leckde rájem potápěčů. Například na Sinaji nebo poblíž Belize, kde se nachází jáma široká 300 a hluboká 124 metrů.
V případě čínského objevu ale budou mít milovníci podvodních krás nejspíš problém. Dračí díra se nachází v Jihočínském moři, blízko Paracelského souostroví.
Tuto oblast kontroluje Čína, ale územní nároky zde má Vietnam a nedaleké souostroví si pro sebe nárokují také Filipíny.
Paracelské souostroví je společně se Spratlyho ostrovy důvodem velkého napětí mezi zmíněnými zeměmi. Pod nimi a v jejich okolí se mohou nacházet zatím neprozkoumané obrovské zásoby ropy a zemního plynu.
Námořnictva Číny a Vietnamu se zde několikrát střetla. V polovině června Mezinárodní rozhodčí soud vyhověl filipínské stížnosti a konstatoval, že Čína nemá územní nárok na sporné ostrovy v Jihočínském moři. Peking verdikt odmítl respektovat.
Na Paracelských ostrovech nedaleko Dračí díry se už jednou čínští a vietnamští vojáci střetli. 19. ledna 1974 zahynuly při intenzivních přestřelkách mezi čínskou a tehdejší jihovietnamskou armádou desítky lidí, čínská strana zvítězila a Vietnamce donutila k ústupu.
Vláda sjednoceného Vietnamu po roce 1975 ale nadále odmítá čínskou přítomnost v oblasti.