Nové hnutí muslimů chce šířit toleranci

Reuters, man
3. 3. 2006 0:01
Kodaň - Skupina dánských muslimů se rozhodla aktivně bojovat proti islámskému fundamentalismu. Uvnitř: INFOGRAFIKA.
Foto: Aktuálně.cz

Jde o lidi, kteří nesouhlasili s násilnými protesty svých souvěrců proti karikaturám proroka Mohameda.

Založila hnutí s názvem Demokratičtí muslimové. Jejich cílem je šířit mezi muslimy a uvnitř islámského světa demokracii, toleranci a snahu o dialog.

"Chceme vytvořit široké mezinárodní hnutí demokraticky smýšlejících muslimů. Považujeme to za cestu, jak čelit fanatickému islámu, který poškozuje muslimy," řekl v Kodani jeden ze zakladatelů sítě Naser Khader, dánský občan pocházející ze Sýrie.

Hnutí chce oslovit muslimy v celé Evropě

Dánští muslimové už oslovili podobně smýšlející souvěrce v USA, Kanadě, Austrálii, Británii, Francii, Španělsku, Norsku ale i Maroku, Tunisku nebo Sýrii.

V Dánsku vybrali během jednoho měsíce od muslimů, kteří mají na existenci projektu zájem, téměř půl milionu dánských korun (více než 70 tisíc dolarů.)

Zatím má organizace 15 tisíc aktivních členů, založila si webovou stránku dm-supporters.dk.

Karikatur prý zneužili extremisté

Představitelé hnutí tvrdí, že karikatury byly zneužity extremisty na obou stranách a distancují se od násilných protestů, které vedly k více než šedesáti mrtvým a k vypáleným dánským ambasádám v Bejrútu a Damašku.

"Je naší povinností ukázat, že muslimové jsou lidé různých tváří, různých názorů. My reprezentujeme osoby s rozdílnými představami o politice a náboženství, ale naší společnou platformou je víra v demokracii a respekt k zákonům," řekl jeden z představitelů hnutí Yildiz Akdogan.

Demokratičtí muslimové naplánovali svůj oficiální ustavující kongres na 1. dubna.

Foto: Tomáš Daněk

 

Právě se děje

Další zprávy