Nové boje v Mogadišu. Povstalci útočí na mírové sbory

Zdeněk Mihalco
24. 2. 2009 18:15
Jde o nejhorší násilnosti za poslední týdny
Tank mírových jednotek Africké unie hlídkuje v ulici Mogadiša. Povstalecké milice v posledních dnech na jednotky AU několikrát zaútočily
Tank mírových jednotek Africké unie hlídkuje v ulici Mogadiša. Povstalecké milice v posledních dnech na jednotky AU několikrát zaútočily | Foto: Reuters

Mogadišo - V somálské metropoli Mogadišu vypukly nejhorší násilnosti za poslední týdny.

V úterý zahynulo nejméně 13 lidí, dalších asi 100 lidí je zraněno. Při nedělním atentátu zemřelo 11 příslušníků mírových jednotek Africké unie.

Somálsko nemá od počátku devadesátých let funkční vládu. Momentálně mezi sebou bojují radikální povstalecké milice Aš Šabáb a vládní vojska, která poslední dva roky podporovala etiopská armáda. Ta se na začátku roku ze Somálska stáhla.

Nyní ovládají islamisté většinu území jihu Somálska, vláda drží jen malá území v metropoli Mogadišu. Na severu Somálska fungují relativně bezpečné a stabilní regiony Puntland a Somaliland.

Povstalci útočí na mírové sbory Africké unie 

Vzbouřenci nyní útočí směrem k základně mírových jednotek a prezidentskému paláci.

Jde o nejvážnější boje v metropoli poté, co byl na konci ledna zvolen parlamentem nový prezident, umírněný islamista Šarif Ahmed. Ten je v očích mnoha Somálců nadějí na lepší budoucnost a sjednocení země.

Foto: Aktuálně.cz

Tzv. dočasnou vládu a prezidenta podporuje většina afrických států, velkou část území však nyní mají pod kontrolou právě povstalecké milice Aš Šabáb, které se dosud neúčastnily mírových jednání. Na získaných územích zavádějí přísné islámské právo.

Milice útočí na mírové jednotky, protože podle nich podporují vládní vojska. Podle vyjádření představitelů Aš Šabáb chtějí v útocích na mírové sbory pokračovat. V současné době je v zemi podle tiskových agentur asi 3400 mírových vojáků Africké unie (AU) - Uganďanů a Burunďanů. AU usiluje o navýšení počtu vojáků. OSN svou mírovou misi v Somálsku nemá.

Média a někteří analytici už několik týdnů uvádějí, že země nyní - po stažení etiopských vojsk a zvolení nového prezidenta - stojí na křižovatce. Buď může prezident využít svého vlivu a postupně nastolit pořádek. Nebo budou milice Aš Šabáb pokračovat v dalších útocích a ovládnou další území. Pokračující bezvládí rovněž může vést k ještě většímu chaosu, kdy by mezi sebou mohlo začít bojovat více ozbrojených skupin.

Dlouhodobá nestabilita v Somálsku zapříčinila humanitární krizi. Statisíce lidí utekly za hranice země, zhruba 3 až 3,5 milionu Somálců trpí podvýživou a potřebují humanitární pomoc. Tiskové agentury udávají, že následkem bojů zemřelo v posledních dvou letech v Somálsku asi 16 tisíc civilistů.

 

Právě se děje

Další zprávy