Zlom v Somálsku: Etiopští vojáci vyklízejí Mogadišo

Roman Gazdík
13. 1. 2009 14:10
Panují rozpory, jak se to projeví na dalším vývoji v rozvrácené zemi
Islámský bojovník před jednou z vyklizených základen
Islámský bojovník před jednou z vyklizených základen | Foto: Reuters

Mogadišo - V jedné z nejdelších válek na africkém kontinentu dochází k zásadnímu obratu. Etiopské okupační jednotky bojující na straně exilové somálské vlády proti tamním islamistickým bojůvkám začaly opouštět Somálsko.

Dvě základny v hlavním městě Mogadišu byly dle agenturních informací vyklizeny v noci na úterý a další tři mají následovat ještě dnes.

"Zpívali jsme chválu Alláhovi, který se postaral o to, že etiopské jednotky naši oblast opustily," řekl Reuters Husajn Awale, jeden ze stovek zvědavců, kteří se shromáždili u opuštěných základen na severovýchodě města.

Vojáci převážně křesťanské Etiopie, kterých jsou podle odhadů v Somálsku dva až tři tisíce, vnikli na území svého muslimského souseda v prosinci 2006. Jsou zde velmi nepopulární a každý den docházelo k bojům mezi nimi a islámskými povstalci, jejichž postupu nedokázaly okupační jednotky v posledních měsících zabránit.

Hodnověrné statistiky mrtvých neexistují, za poslední dva roky ale podle odhadů zemřelo na deset tisíc lidí a statisíce dalších opustily své domovy.

Příslušníci milic Aš Šabáb hlídkují na tržišti Bakara v Mogadišu
Příslušníci milic Aš Šabáb hlídkují na tržišti Bakara v Mogadišu | Foto: Reuters

Analytici nejsou jednotní v názoru na to, co se po odchodu etiopských vojsk stane. Somálsko nemá stabilní centrální vládu od počátku devadesátých let a mnozí se obávají, že mocenské vakuum uvrhne zemi do ještě většího chaosu.

Jiní doufají, že to bude naopak pobídka k vytvoření vlády národní jednoty. Otázkou je, zda různé skupiny, které pojilo nepřátelství vůči etiopským vojskům, dokážou nalézt společný jmenovatel i nadále - v posledních dnech již došlo k násilným střetům mezi jednotlivými ozbrojenými skupinami. Otázkou také je, jakou roli nyní sehraje takzvaná dočasná vláda, kterou etiopské jednotky podporovaly.

Pořádek by nyní v Mogadišu měl udržovat mírový sbor Africké unie (AU), podle mnohých pozorovatelů je však mise příliš slabá na to, než aby zajistila ve městě i celé zemi mír.

Africké státy zatím do nestabilního Somálska neposlaly další vojáky - některé africké vlády sice uvažují o vyslání dalších mírových jednotek, překážkou je však zejména nedostatek financí. Také návrhy na vytvoření mise OSN zatím nemají podporu členských zemí této organizace.

Etiopané se původně slíbili ze Somálska stáhnout do konce roku 2008.

 

Právě se děje

Další zprávy