Nové 11. září by pomohlo McCainovi, uřekl se poradce

gaz, Reuters
24. 6. 2008 9:10
Republikánský kandidát tak má co vysvětlovat
John McCain
John McCain | Foto: Reuters

Fresno (Kalifornie) - Republikánský prezidentský kandidát John McCain musí "žehlit" problém ve svém volebním štábu. Velkou nepříjemnost mu způsobila slova jeho blízkého poradce Charlieho Blacka.

Black totiž prohlásil, že by pro jejich kampaň bylo "velkou výhodou", kdyby byl na půdě Spojených států spáchán teroristický útok podobný tomu z 11. září 2001.

Do McCaina se už kvůli tomu pustil jeho demokratický konkurent Barack Obama.

"Fakt, že blízký poradce Johna McCaina řekl, že teroristický útok na americké půdě by byl "velkou výhodou" pro jejich politickou kampaň, je obrovská ostuda. Je to přesně ten typ politiky, který musí být změněn," citovala agentura Reuters Obamova mluvčího Billa Burtona.

"Nedovedu si představit, proč by to říkal. Není to pravda," bránil se McCain, který tvrdí, že od 11. září celou dobu pracoval na tom, aby se nic podobného neopakovalo.

Vše o amerických volbách:

Americké volby 2008

Podle jednoho z úředníků McCainovy kampaně si Black nepamatuje, že tuto specifickou poznámku v rozhovoru s magazínem Forbes učinil. Uznal ale, že je to možné.

Údajně chtěl vyjádřit, že kdykoliv se v kampani hovoří o bezpečnostních otázkách, pomáhá to arizonskému senátorovi.

"Hluboce lituji těchto poznámek, byly nevhodné," omluvil se Black. "Uvědomuji si, že John McCain zasvětil celý svůj život tomu, aby chránil svou zemi a její bezpečnost kladl před jakékoliv další zřetele."

Podle celostátního průzkumu časopisu Newsweek vede nyní Obama nad McCainem o patnáct procent. Průzkum společnosti CBS ukázal, že má navrch i ve státech, které volby obvykle rozhodují.

Čtěte také:
Obama poráží McCaina o 15 procent, zjistil Newsweek
Obama vede nad McCainem v klíčových státech

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy