Zpráva OSN: Za oteplování může člověk. Jednoznačně

Zahraničí Martin Novák Zahraničí, Martin Novák
27. 9. 2013 11:45
Experti z panelu pro klimatické změny zvýšili podíl.
Foto: Reuters

Stockholm - Člověk jednoznačně může za globální oteplování a změny klimatu. V nové zásadní zprávě to tvrdí vědci, sdružení v Mezivládním panelu pro klimatickou změnu (IPCC).

Dokument byl předmětem dlouhého vyjednávání, které se podařílo uzavřít až v noci na pátek. Vědci v něm tvrdí, že pravděpodobnost lidského vlivu na klimatické změny činí 95 procent.Ještě v roce 2001 odhadovali tento podíl na 66 procent.

Panel pro klimatickou změnu konstatoval, že je oteplování vzduchu, země i oceánů "nepochybné" a varoval, že pokud lidstvo nepřestane produkovat skleníkové plyny, nepovede to jen k oteplení planety, ale také ke změnám všech aspektů klimatického systému.

"Naše vědecké poznatky nám ukazují, že se atmosféra a oceán oteplily, roztál sníh a led, v globálním měřítku vzrostla hladina moře a zvýšila se koncentrace skleníkových plynů v ovzduší," prohlásil místopředseda panelu Čchin Ta-che.

Text ale na rozdíl od předchozích zpráv IPCC připouští, že některé převratné změny na Zemi, související s oteplováním, nenastanou tak brzy, jak se ještě donedávná soudilo.

Měření totiž ukázala, že v posledních patnácti letech, tedy od roku 1998, se růst teplot zpomalil. Což ale podle vědců neznamená, že změna klimatu je menším problémem, protože zpomalení je jen dočasné.

Do roku 2100 se má podle nové projekce zvýšit průměrná globální teplota o dva stupně celsia oproti současnému stavu. Na některých místech bude nárůst extrémnější. Například v Austrálii experti předpovídají vzestup až o čtyři stupně.

Kontinentální Evropu čeká podle zprávy více prudkých dešťů a například Velkou Británii v nejbližších letech zasáhne ochlazení.

Hladina světového oceánu vzroste do roku 2100 o 26 až 82 centimetrů.

Zpráva předpovídá, že v budoucnosti lidstvo postihne více vln sucha a záplav. Hladina oceánů nepřestane stoupat, domnívají se vědci z IPCC.

Dlouhé vyjednávání o konečné podobě textu vyplývalo podle zdrojů z IPCC z toho, že se vědci snažili věty zformulovat tak, aby nebylo možné překrucovat či měnit jejich význam.

Na veřejnost pronikly informace, že některé členské země OSN - například Německo - chtěly z dokumentu vypustit pasáž o zpomalení oteplování v uplynulých patnácti letech. Spojené státy zase usilovaly o to, aby experti do zprávy zařadili "nejpravděpodobnější vysvětlení" překvapujícího jevu, totiž že teplo absorbuje oceán.

Na zprávě Mezivládního panelu pro klimatickou změnu pracovalo skoro tisíc lidí, má 2500 stran. Od pondělí bude dostupná zdarma na internetu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy