Nová studie: Shakespeare byl nelidský hamoun a lichvář

Po pochybách, zda Shakespeare vůbec něco napsal, přicházejí i pochyby o jeho povaze
Stanley Wells a nově objevený Shakespearův portrét
Stanley Wells a nově objevený Shakespearův portrét | Foto: Reuters

Londýn - Britský dramatik William Shakespeare (1564-1616) byl skrblík, lichvář a neplatič daní. Tvrdí to alespoň nová studie britských vědců. V době hladomoru se Shakespeare stal zámožným podnikatelem, informovala agentura AP.

Historici z waleské Aberystwythské univerzity v archivech objevili podrobnosti o dramatikově paralelním životě obchodníka a majitele nemovitostí, jenž se kvůli svým bezohledným praktikám občas dostával do konfliktu se zákonem.

Úřady Shakespeara usvědčily z krácení daní a v roce 1598, v době všeobecného nedostatku, byl stíhán za hromadění zásob.

Znalci tvrdí, že rodáka ze Stratfordu nad Avonou nelze plně pochopit bez znalosti jeho podnikatelské stránky. Literární historička Jayne Archerová upozornila, že tyto aspekty bývají přehlíženy, protože mnoho lidí "nedokáže přijmout myšlenku, že tvůrčí génius by také mohl být motivován vlastním zájmem".

"Po dobu patnácti let skupoval a skladoval obilí, slad a ječmen za účelem dalšího prodeje a sousedům i místním obchodníkům zboží nabízel za nadsazené ceny," tvrdí odborníci.

Shakespeare také údajně pronásledoval ty, kteří mu nemohli zaplatit plnou cenu. Zisky pak používal ke svým úvěrovým aktivitám.

Autoři studie však upozorňují, že dnešní lidé často nemají ponětí o drsných podmínkách, v nichž spisovatel a jeho současníci žili.

Hlad ho polidštil

Shakespeare žil a psal v období, jemuž se někdy říká "malá doba ledová". Nezvyklá zima a silné deště tehdy měly za následek slabou úrodu a nedostatek potravin.

Archerová dále uvádí, že povědomí o nedostatku potravin v Shakespearově době může ukázat v novém světle jeho hry. Téma hladomoru se objevuje například v dramatech Coriolanus nebo Král Lear. Learovo nespravedlivé rozdělení půdy mezi jeho tři dcery dokonce zažehne válku.

Nejslavnější dramatik světa W. Shakespeare
Nejslavnější dramatik světa W. Shakespeare | Foto: Aktuálně.cz

"Když budeme pamatovat na to, že Shakespeare trpěl hladem, bude se nám jevit mnohem lidštěji, mnohem pochopitelněji, mnohem komplexněji," domnívá se Archerová.

Psal Shakespeare svá díla sám?

Odhalení skryté tváře geniálního dramatika může v Anglii způsobit velká rozruch. Jeho příznivci loni jen těžko rozdýchávali jiné zjištění vědců, že u minimálně jedné divadelní hry pomáhal legendárnímu spisovateli další autor.

K tomuto zjištění pomohla důkladná analýza slovníku, gramatiky i rytmu jednotlivých Shakespearových děl.

Na Shakespearově hře Konec dobrý, všechno dobré se pravděpodobně podílel ještě druhý autor. Za nejpravděpodobnějšího kandidáta označili vědci spisovatele Thomase Middletona. "Proces tehdejší tvorby si můžeme představit jako filmovém studio s týmem spisovatelů," vysvětlovala tehdy profesorka Laurie Maquirová z oxfordské univerzity.

V Shakespearově době nebyla autorská spolupráce ničím neobvyklým, ale vzhledem k zažité nedotknutelnosti legendárního dramatika byla tato možnost veřejností dlouho kategoricky odmítána.

10 důvodů, proč je Shakespeare podvod

Bouřlivé přijetí měl loni také film Anonym, ve kterém hollywoodský režisér Roland Emmerich tvrdí, že Shakespeare nikdy žádnou divadelní hru ani sonet nenapsal a zásluhy si jen nečestně přisvojil.

Autor snímků Den nezávislosti či Godzilla v dokumentu k filmu nazvaném "Deset důvodů, proč je Shakespeare podvod" zpochybňuje život a dílo génia-dramatika. Říká, že se nedochoval jediný jeho rukopis kromě několika roztřesených podpisů.

Argumentuje i tím, že Shakespeare pochází z negramotné rodiny, přičemž číst a psát neuměly ani jeho dcery. Dochovány nejsou ani žádné záznamy o jeho studiu, ačkoliv Shakespearova slovní zásoba je považována za největší na světě.

V dramatikově poslední vůli není ani zmínka o jakékoliv knize či rukopisu. "Nezáleželo mu na tom, co bude po smrti s jeho životním dílem? V závěti si dělal mnohem větší starost o svou postel," žasne Emmerich v dokumentu, jenž byl pozvánkou na film Anonym.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Anonym vyvolal protesty

Proti snímku se zvedla vlna odporu, aktivisté na protest zakrývali jméno Shakespeare na cedulích a značkách hrabství Warwickshire, kde se měl dramatik narodit. Podle svých slov tím chtěli ukázat možné důsledky filmu, jenž se prý snaží "přepsat anglickou kulturu a historii".

Zakryli i památník ve Stratfordu nad Avonou i názvy deseti hospod včetně krčmy ve Welfordu, kde si měl údajně Shakespeare dát poslední drink.

Ve filmu Emmerich vykreslil Shakespeara jako opilého klauna, který umí sotva číst, natož psát. Paul Edmondson z organizace Shakespeare Birthplace Trust rozzlobeně prohlásil, že film plive do tváře mnoha historickým faktům. Obával se rovněž, že Anonym zmate laiky, kteří by jinak o autorství slavného literáta nikdy nepochybovali.

"Shakespeare je základem britské kulturní DNA i nejslavnější britský export," dodal tehdy.

O tématu byla napsána řada knih a příznivci konspiračních teorií mezi kandidáty na skutečného autora uváděli filosofa Francise Bacona, Edwarda de Vere, Christophera Marlowa nebo Williama Stanleyho.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Rusko vyhošťuje deset amerických diplomatů

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že v reakci na nejnovější sankce ze strany USA recipročně označilo za nežádoucí osoby deset pracovníků amerického velvyslanectví v Moskvě. Příslušnou nótu předalo zástupci amerického velvyslance s tím, že "uvedené osoby mají opustit Rusko do 21. května".

Ruská diplomacie přislíbila, že další odvetné kroky za "nezákonné protiruské sankce" budou následovat, uvedl list Kommersant na svém webu. Připomněl, že americký prezident Joe Biden v polovině dubna podepsal výnos o zavedení nových sankcí proti Rusku a USA také rozhodly o vyhoštění deseti ruských diplomatů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který Soudní dvůr Evropské unie označil za diskriminační a porušující evropské předpisy. Místopředseda vlády Zsolt Semjén podle agentury DPA předložil v parlamentu v noci na středu nový zákon, který kritizovanou normu nahradí. Maďarsku hrozil ze strany EU finanční postih v případě, že by zákon neupravilo.

Maďarsko v roce 2017 zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanými ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546 000 Kč), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích. Dotčené spolky musejí rovněž na webových stránkách výslovně uvádět, že jsou "organizacemi podporovanými ze zahraničí".

Unijní soud v červnu 2020 konstatoval, že jde o "diskriminační a neodůvodněné omezení", které je v rozporu se základními právy včetně ochrany osobních údajů či svobody sdružování.

Podle kritiků byl tento a další zákony namířen především proti americkému finančníkovi a filantropovi maďarského původu Georgi Sorosovi, kterého kvůli jeho liberálním názorům považuje premiér Viktor Orbán za svého nepřítele.

Nyní může být zákon zneplatněn na některé z příštích schůzí parlamentu. Chystaná novela podle DPA obsahuje ustanovení, na jehož základě bude maďarský účetní dvůr každoročně vypracovávat zprávy o těch nevládních organizacích, jejichž příjmy budou přesahovat 20 milionů forintů (1,43 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy