Londýn - Britský dramatik William Shakespeare (1564-1616) byl skrblík, lichvář a neplatič daní. Tvrdí to alespoň nová studie britských vědců. V době hladomoru se Shakespeare stal zámožným podnikatelem, informovala agentura AP.
Historici z waleské Aberystwythské univerzity v archivech objevili podrobnosti o dramatikově paralelním životě obchodníka a majitele nemovitostí, jenž se kvůli svým bezohledným praktikám občas dostával do konfliktu se zákonem.
Úřady Shakespeara usvědčily z krácení daní a v roce 1598, v době všeobecného nedostatku, byl stíhán za hromadění zásob.
Znalci tvrdí, že rodáka ze Stratfordu nad Avonou nelze plně pochopit bez znalosti jeho podnikatelské stránky. Literární historička Jayne Archerová upozornila, že tyto aspekty bývají přehlíženy, protože mnoho lidí "nedokáže přijmout myšlenku, že tvůrčí génius by také mohl být motivován vlastním zájmem".
"Po dobu patnácti let skupoval a skladoval obilí, slad a ječmen za účelem dalšího prodeje a sousedům i místním obchodníkům zboží nabízel za nadsazené ceny," tvrdí odborníci.
Shakespeare také údajně pronásledoval ty, kteří mu nemohli zaplatit plnou cenu. Zisky pak používal ke svým úvěrovým aktivitám.
Autoři studie však upozorňují, že dnešní lidé často nemají ponětí o drsných podmínkách, v nichž spisovatel a jeho současníci žili.
Hlad ho polidštil
Shakespeare žil a psal v období, jemuž se někdy říká "malá doba ledová". Nezvyklá zima a silné deště tehdy měly za následek slabou úrodu a nedostatek potravin.
Archerová dále uvádí, že povědomí o nedostatku potravin v Shakespearově době může ukázat v novém světle jeho hry. Téma hladomoru se objevuje například v dramatech Coriolanus nebo Král Lear. Learovo nespravedlivé rozdělení půdy mezi jeho tři dcery dokonce zažehne válku.
"Když budeme pamatovat na to, že Shakespeare trpěl hladem, bude se nám jevit mnohem lidštěji, mnohem pochopitelněji, mnohem komplexněji," domnívá se Archerová.
Psal Shakespeare svá díla sám?
Odhalení skryté tváře geniálního dramatika může v Anglii způsobit velká rozruch. Jeho příznivci loni jen těžko rozdýchávali jiné zjištění vědců, že u minimálně jedné divadelní hry pomáhal legendárnímu spisovateli další autor.
K tomuto zjištění pomohla důkladná analýza slovníku, gramatiky i rytmu jednotlivých Shakespearových děl.
Na Shakespearově hře Konec dobrý, všechno dobré se pravděpodobně podílel ještě druhý autor. Za nejpravděpodobnějšího kandidáta označili vědci spisovatele Thomase Middletona. "Proces tehdejší tvorby si můžeme představit jako filmovém studio s týmem spisovatelů," vysvětlovala tehdy profesorka Laurie Maquirová z oxfordské univerzity.
V Shakespearově době nebyla autorská spolupráce ničím neobvyklým, ale vzhledem k zažité nedotknutelnosti legendárního dramatika byla tato možnost veřejností dlouho kategoricky odmítána.
10 důvodů, proč je Shakespeare podvod
Bouřlivé přijetí měl loni také film Anonym, ve kterém hollywoodský režisér Roland Emmerich tvrdí, že Shakespeare nikdy žádnou divadelní hru ani sonet nenapsal a zásluhy si jen nečestně přisvojil.
Autor snímků Den nezávislosti či Godzilla v dokumentu k filmu nazvaném "Deset důvodů, proč je Shakespeare podvod" zpochybňuje život a dílo génia-dramatika. Říká, že se nedochoval jediný jeho rukopis kromě několika roztřesených podpisů.
Argumentuje i tím, že Shakespeare pochází z negramotné rodiny, přičemž číst a psát neuměly ani jeho dcery. Dochovány nejsou ani žádné záznamy o jeho studiu, ačkoliv Shakespearova slovní zásoba je považována za největší na světě.
V dramatikově poslední vůli není ani zmínka o jakékoliv knize či rukopisu. "Nezáleželo mu na tom, co bude po smrti s jeho životním dílem? V závěti si dělal mnohem větší starost o svou postel," žasne Emmerich v dokumentu, jenž byl pozvánkou na film Anonym.
Anonym vyvolal protesty
Proti snímku se zvedla vlna odporu, aktivisté na protest zakrývali jméno Shakespeare na cedulích a značkách hrabství Warwickshire, kde se měl dramatik narodit. Podle svých slov tím chtěli ukázat možné důsledky filmu, jenž se prý snaží "přepsat anglickou kulturu a historii".
Zakryli i památník ve Stratfordu nad Avonou i názvy deseti hospod včetně krčmy ve Welfordu, kde si měl údajně Shakespeare dát poslední drink.
Ve filmu Emmerich vykreslil Shakespeara jako opilého klauna, který umí sotva číst, natož psát. Paul Edmondson z organizace Shakespeare Birthplace Trust rozzlobeně prohlásil, že film plive do tváře mnoha historickým faktům. Obával se rovněž, že Anonym zmate laiky, kteří by jinak o autorství slavného literáta nikdy nepochybovali.
"Shakespeare je základem britské kulturní DNA i nejslavnější britský export," dodal tehdy.
O tématu byla napsána řada knih a příznivci konspiračních teorií mezi kandidáty na skutečného autora uváděli filosofa Francise Bacona, Edwarda de Vere, Christophera Marlowa nebo Williama Stanleyho.