Nová stopa po MH370? U Malediv uviděli v moři kusy letadla

Martin Novák Martin Novák
10. 8. 2015 12:00
Není vyloučeno, že jde o zbytky boeingu ze zmizelého letu malajsijských aerolinií. Maledivy jsou od Réunionu, kde se našla část křídla, vzdáleny přes tři tisíce kilometrů.
Pátrání po MH370.
Pátrání po MH370. | Foto: Reuters

Malé - Pátrací týmy zahájily průzkum pobřeží na Maledivách. Lidé tam úřadům nahlásili, že viděli v moři předměty připomínající kusy letadla.

Pokud se zprávy ukáží jako pravdivé, může jít o zbytky malajsijského boeingu, který zmizel loni v březnu nad Indickým oceánem.

Na konci července se objevily první zbytky na ostrově Réunion, který je od Malediv vzdálen přes 3000 kilometrů. Malajsie oznámila, že nalezená část křídla pochází z letu MH370, francouzští experti jsou zatím opatrnější.

Maledivské úřady přijaly několik hlášení o troskách v severní části souostroví. Někteří lidé tvrdí, že je viděli už před měsícem.

Místa výskytu trosek malajsijského letadla - let MH370
Místa výskytu trosek malajsijského letadla - let MH370 | Foto: Aktuálně.cz

"Vytahujeme z moře předměty, jejichž původ nedokážeme přesně určit, a umožníme malajsijským vyšetřovatelům prozkoumat, zda nějak souvisí s letem MH370,“ řekl agentuře AFP maledivský ministr Muhammad Šaríf.

Místní server Haveeru napsal, že předměty, které pravděpodobně pocházejí z letadla, byly spatřeny na atolech North Male, Baa a Noonu.

Loni Maledivy dementovaly informace, že nad ostrovem Kudahuvadhoo letěl neoznačený letoun 8. března 2014 zhruba v době, kdy se Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines ztratil. Vypověděli to někteří místní obyvatelé.

Data z radarů ukázala, že žádný velký dopravní stroj nad Maledivami neletěl.

Pátrací týmy dosud prohledávaly oblast o rozloze zhruba šedesáti tisíc čtverečních kilometrů u západního pobřeží Austrálie. Tam ale nic nenašly, první stopou po více než roce byl až nález na Réunionu.

Agentura Reuters cituje z vyjádření vědců, seskupených v organizaci Independent Group (IG). Jejich zpráva uvádí, že boeing se zřejmě rozlomil za letu.

Andre Milne ze společnosti Unicorn Aerospace je naopak přesvědčen, že se pilot pokoušel o nouzové přistání na vodě.

Někteří z pozůstalých po cestujících z letu MH370 jsou maximálně nedůvěřiví a domnívají se, že nalezené kusy na Réunionu jsou podvrh.

"Někdo tam mohl hodit použité součástky. Ale nebyli dosud nalezeni žádní lidé,“ prohlásil Číňan Liu Kun, jehož mladší bratr byl na palubě stroje, letícího z Kuala Lumpuru do Pekingu.

Jednou z rozšířených "konspiračních“ teorií je, že letoun přistál, měl přistát či případně byl donucen přistát na ostrově Diego García v Indickém oceánu, kde se nachází americká vojenská základna.

Existuje také podezření, že boeing omylem sestřelila malajsijská protivzdušná obrana a vláda v Kulala Lumpuru se to snaží utajit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy