Nová stopa po MH370? U Malediv uviděli v moři kusy letadla

Martin Novák Martin Novák
10. 8. 2015 12:00
Není vyloučeno, že jde o zbytky boeingu ze zmizelého letu malajsijských aerolinií. Maledivy jsou od Réunionu, kde se našla část křídla, vzdáleny přes tři tisíce kilometrů.
Pátrání po MH370.
Pátrání po MH370. | Foto: Reuters

Malé - Pátrací týmy zahájily průzkum pobřeží na Maledivách. Lidé tam úřadům nahlásili, že viděli v moři předměty připomínající kusy letadla.

Pokud se zprávy ukáží jako pravdivé, může jít o zbytky malajsijského boeingu, který zmizel loni v březnu nad Indickým oceánem.

Na konci července se objevily první zbytky na ostrově Réunion, který je od Malediv vzdálen přes 3000 kilometrů. Malajsie oznámila, že nalezená část křídla pochází z letu MH370, francouzští experti jsou zatím opatrnější.

Maledivské úřady přijaly několik hlášení o troskách v severní části souostroví. Někteří lidé tvrdí, že je viděli už před měsícem.

Místa výskytu trosek malajsijského letadla - let MH370
Místa výskytu trosek malajsijského letadla - let MH370 | Foto: Aktuálně.cz

"Vytahujeme z moře předměty, jejichž původ nedokážeme přesně určit, a umožníme malajsijským vyšetřovatelům prozkoumat, zda nějak souvisí s letem MH370,“ řekl agentuře AFP maledivský ministr Muhammad Šaríf.

Místní server Haveeru napsal, že předměty, které pravděpodobně pocházejí z letadla, byly spatřeny na atolech North Male, Baa a Noonu.

Loni Maledivy dementovaly informace, že nad ostrovem Kudahuvadhoo letěl neoznačený letoun 8. března 2014 zhruba v době, kdy se Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines ztratil. Vypověděli to někteří místní obyvatelé.

Data z radarů ukázala, že žádný velký dopravní stroj nad Maledivami neletěl.

Pátrací týmy dosud prohledávaly oblast o rozloze zhruba šedesáti tisíc čtverečních kilometrů u západního pobřeží Austrálie. Tam ale nic nenašly, první stopou po více než roce byl až nález na Réunionu.

Agentura Reuters cituje z vyjádření vědců, seskupených v organizaci Independent Group (IG). Jejich zpráva uvádí, že boeing se zřejmě rozlomil za letu.

Andre Milne ze společnosti Unicorn Aerospace je naopak přesvědčen, že se pilot pokoušel o nouzové přistání na vodě.

Někteří z pozůstalých po cestujících z letu MH370 jsou maximálně nedůvěřiví a domnívají se, že nalezené kusy na Réunionu jsou podvrh.

"Někdo tam mohl hodit použité součástky. Ale nebyli dosud nalezeni žádní lidé,“ prohlásil Číňan Liu Kun, jehož mladší bratr byl na palubě stroje, letícího z Kuala Lumpuru do Pekingu.

Jednou z rozšířených "konspiračních“ teorií je, že letoun přistál, měl přistát či případně byl donucen přistát na ostrově Diego García v Indickém oceánu, kde se nachází americká vojenská základna.

Existuje také podezření, že boeing omylem sestřelila malajsijská protivzdušná obrana a vláda v Kulala Lumpuru se to snaží utajit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

TOP 09 podala podnět vrchnímu státnímu zastupitelství. Chce, aby prošetřilo dotace pro Agrofert

TOP 09 v úterý podala podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby prošetřilo, zda při poskytování dotací firmě Agrofert není páchán trestný čin. Opoziční strana to uvedla v tiskové zprávě. Ve svém podání kritizuje oznámení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Trestní oznámení kvůli vyplácení dotací podali už před týdnem opoziční Piráti.

TOP 09 kritizuje také dopis tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty, o kterém informovala média. Tajemník v něm úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo píše, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. "Státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy