Norsko má nové hrdiny: převozníky mezi životem a smrtí

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
25. 7. 2011 5:00
Svědectví z ostrova Utoya přibývá. Promluvili i ti, co z vody vytáhli stovky teenagerů
Nebýt lidí z pevniny, kteří se v člunech vydali teenagerům na pomoc, bylo by nejspíš mrtvých mnohem víc.
Nebýt lidí z pevniny, kteří se v člunech vydali teenagerům na pomoc, bylo by nejspíš mrtvých mnohem víc. | Foto: Reuters

Utoya (Norsko) - Byl to nejhorší masakr, jaký kdy způsobil šílený střelec. Po pátečním řádění masového vraha Anderse Behringa Breivika zůstalo na norském ostrově Utoya nejméně 85 mrtvých.

Bilance ale mohla být ještě mnohem horší. Nebýt duchapřítomnosti lidí z pevniny, kteří riskovali životy, aby pomohli druhým.

Jejich příběhy znějí podobně: slyšeli o vraždění na ostrově, bez dlouhého rozmýšlení nasedli do člunů a vypluli směrem k Ostrovu smrti.

Střelba přitom doléhala až k nim, na 600 metrů vzdálený břeh jezera Tyrifjord.

Z vody pak po desítkách lovili vyděšené teenagery, kteří v ní sváděli boj o život.

Z odvážných turistů se rázem stali hrdinové. Stejně jako zachráněným dětem, ani převozníkům mezi životem a smrtí už ale prožité trauma z paměti nikdo nevymaže.

Většina zachráněných byla jen v plavkách nebo spodním prádle.
Většina zachráněných byla jen v plavkách nebo spodním prádle. | Foto: Reuters

Obličeje, které se nezapomínají

"Pamatuje si obličeje všech těch mladých, které tam musel nechat," svěřila se agentuře Reuters Wenche Loeviková. Mluvila o svém muži Ottovi.

Otto Loevik zachránil u břehů ostrova Utoya 40, možná 50 teenagerů. Jezdil pro ně člunem, vozil je na pevninu do kempu Utvika, těm, co se do lodi nevešli, házel záchranné vesty. Několikrát se k ostrovu vrátil, i když po něm Breivik střílel.

Mezi živými dětmi viděl plavat mrtvá těla, vzpomíná jeho manželka.

"Řekl mi: Musel jsem se rozhodovat, koho do lodi vezmu a koho tam nechám," líčí Wenche Ottův nejhorší zážitek. On sám o pátečním pozdním odpoledni mluvit odmítá.

Wenche Loeviková se, spolu s desítkami dalších, v kempu Utvika starala o ty, kteří šílenému střelci unikli a kteří se díky převozníkům dostali do bezpečí.

"Bylo tu možná 200 až 300 dětí," říká. "Většina z nich byla vyděšená, když nás uviděla. Nevěděli, jestli nám mohou věřit."

Když padly výstřely

V kempu Utvika trávil dovolenou i Němec Marcel Gleffe. Po páté odpolední si zrovna se ženou dávali u campingového stolku kávu. Mluvili o bombě, která před chvíli vybuchla ve vládní čtvrti v Oslu.

Utoya má na délku jen kolem 500 metrů. Nebylo tu kam uniknout.
Utoya má na délku jen kolem 500 metrů. Nebylo tu kam uniknout. | Foto: Reuters

Najednou zaslechli výstřel. Nejdřív jeden, pak druhý. "Pak se ozvala celá salva," popsala Marcelova matka Heidrun serveru Spiegel Online. K nebi stoupal temný dým.

Molo, kde kotvily lodě, od nich bylo vzdáleno asi 200 metrů. Jeden muž tam zrovna z vody tahal asi sedmnáctiletou dívku, oblečenou jen ve spodním prádle.

"Křičela 'Help! Help!' a pak ještě 'Shooting!' a že máme volat policii," vypráví německá turistka. "Všude ve vodě jsme viděli hlavy."

"Blíž už nejezděte!"

Její syn na nic nečekal. Sebral klíče od člunu, který si zrovna na týden pronajal, nahodil motor.

Teenageři, co je cestou k ostrovu míjel, na něj volali: "Blíž ne, blíž už nejezděte!" Marcel vytáhl dalekohled a podíval se. Pak ho uviděl: Breivik seděl na břehu na skále, se zdviženu zbraní.

Marcel Gleffe vytáhl z vody asi 20 teenagerů. Někdy to přitom vůbec nebylo jednoduché. Nejedno vyděšené dítě ještě v kempu volalo: "Nepřibližujte se k nám!" nebo "Chcete nás zabít?"

Až později se turisté z Utviky dozvěděli, že uniformovaný vrah lidi na ostrově vyzýval, ať jdou k němu, že je přišel zachránit.

Mával, ale neodpovídali. Byli mrtví

Jako zázrakem unikl bezhlavě vraždícímu monstru i Kasper Ilaug. Příběh norského počítačového experta, který trávil dovolenou na nedalekém ostrově Storoya, jako první zveřejnila stanice CNN.

Mrtví po útoku šíleného střelce na březích norského ostrova Utoya.
Mrtví po útoku šíleného střelce na březích norského ostrova Utoya. | Foto: Reuters

Když Kaspera zavolal kamarád, že má vzít člun a rychle vyrazit k ostrovu Utoya, myslel si, že jde o špatný vtip. V televizi právě sledoval klíčovou etapu Tour de France, kterou si rozhodně nechtěl nechat ujít.

Rychle si oblékl světle žlutou bundu, červenou přilbu a gumovky, vzal mobil a iPad a o 15 minut později už poprvé zakotvil na Utayi. Až zpětně si uvědomil, že v tak výrazném oblečení představoval pro Breivika ideální cíl.

Ze skalnatého břehu na něj mávali teenageři v plavkách, skrčení za skálou. Třásli se po celém těle, i tak ale rychle naskákali do přistavené šestimetrové lodě.

Kasper Ilaug pak uviděl ještě jednu skupinu. "Zkoušel jsem na ně mávat, ale neodpovídali mi. Myslel jsem, že jsou v šoku," cituje ho list Daily Mail.

Teprve později zjistil, že mladíci, které chtěl zachránit, jsou mrtví.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy