Norové odsouzeni k smrti budou žít, slibuje Kongo

Naďa Straková
9. 9. 2009 15:00
Vojenský tribunál shledal dva bývalé norské vojáky vinnými ze špionáže a vraždy konžského občana
Odsouzení Tjostolv Moland a Joshua French
Odsouzení Tjostolv Moland a Joshua French | Foto: Reuters

* Konžský soud se zavázal, že nepopraví dva bývalé norské vojáky, které odsoudilo k trestu smrti

Kisangani - Dostali trest smrti, ale smrti nejspíše uniknout. Konžský vojenský tribunál, který v úterý odsoudil dva norské občany k trestu smrti za špionáž a vraždu konžského občana, se dnes zavázal, že provinilce nepopraví.

Norské vládě mimo jiné soud uložil povinnost zaplatit Demokratické republice Kongo odškodné ve výši 60 milionů dolarů.

"Norská vláda musí Kongu zaplatit 60 milionů dolarů - za každého Konžana jeden dolar," řekl vojenský soudce, podplukovník Roger Wabara při vynesení rozsudku.

Dva bývalí vojáci - osmadvacetiletý Tjostolv Moland a sedmadvacetiletý Joshua French - měli podle regionálního vojenského soudu v Kisangani  5. května zabít řidiče, kterého si najali. Obžaloba je také viní z toho, že pro norskou vládu prováděli špionáž a pašovali zbraně.

Vláda v Oslu však verdikt ostře odsoudila a popřela, že by pro ni dotyční pracovali. Také odmítla zaplatit milionové odškodné a 500 tisíc dolarů jako kompenzaci rodině zavražděného novináře.

Norský ministr zahraničí Jonas Gahr Störe prohlásil, že rozsudek je "zcela nepřijatelný" a že vznese protest u svého konžského protějšku.

"Norsko odmítá tento verdikt přijmout. Norská vláda nemá s tímto případem vůbec co do činění," bránil svou vládu Jonas Gahr Störe v oficiálním prohlášení. Dodal, že Oslo bude po konžských úřadech požadovat, aby oběma vězňům zajistily bezpečnost ve vězení.

Norský velvyslanec se dnes setká v Kinshase se zástupci konžských úřadů. Norové předají stejný vzkaz konžské ambasádě ve Stockholmu.

"Jsme nevinní"

Rozsudek odmítli i oba odsouzení, kteří tvrdí, že jsou nevinní a že v místech, kde byli zatčeni, pobývali jako turisté. Joshua French byl zadržen 9. května asi 120 kilometrů od Kinsangani v přírodní rezervaci Epulu, ve které údajně žije vzácný typ žirafy. Molanda zatkli o dva dny později v okrese Ituri.

Nad tím, proč se oba bývalí zaměstnanci armády vyskytovali v oblasti, kde neexistuje žádná turistická infrastruktura a turisté tam vůbec nejezdí, zatím visí otazníky.

Jejich obhájce Guillame Likwela soudní proces označil za neregulérní, jelikož probíhal ve francouzštině a obžalovaní neměli k dispozici tlumočníka.

Tjostolv Moland zaměstnával Joshuu Frenche ve své bezpečnostní agentuře, kterou založil v ugandském hlavním městě Kampala.

Trest smrti sice formálně zůstává součástí konžského zákonodárství, ale již několik let se neuplatňuje. Automaticky je převeden na doživotí.

"S trestem smrti nesouhlasíme už z principu. Proto proti němu vzneseme protest," dodává Jonas Gahr Störe.

 

Právě se děje

Další zprávy