Noční vlci vyjí s Putinem. Na Krymu rozháněli Ukrajince

Ondřej Soukup
23. 4. 2015 13:25
Analýza: Kdo jsou ruští motorkáři, kteří míří i do Česka. A proč od nich ostatní bikeři dávají ruce pryč.
Šéf Nočních vlků Alexander Zaldostanov, přezdívaný Chirurg.
Šéf Nočních vlků Alexander Zaldostanov, přezdívaný Chirurg. | Foto: ČTK/LEHTIKUVA/Jussi Nukari

Moskva/Praha - Koncem osmdesátých let dával Alexandr Zaldostanov rozhovory západním novinářům o tom, že je třeba protestovat proti sovětské nudě. Teď si šéf největšího ruského motorkářského klubu Noční vlci chodí pro požehnání k patriarchovi. Prezident Vladimir Putin mu říká "Sašo" a jeho motorkáře oslovuje "bratři".

Právě Chirurg, jak se Zaldostanovovi přezdívá, povede Vítěznou jízdu ruských motorkářů, která v sobotu odstartuje v Moskvě a počátkem května projede - ve dvou vlnách - i Českou republikou. 

Zaldostanovova přeměna vypadá na první pohled dost divoce. Je ale charakteristická pro řadu lidí i hnutí z devadesátých let.

Svatební cesta do Západního Berlína

V druhé polovině osmdesátých let se moskevské ulice občas měnily v bojiště. Chuligáni z nedalekého města Ljubercy, předobraz dnešních skinheadů, se bavili tím, že přijížděli do hlavního města a napadali neformálně oblečené mladé lidi. 

Tehdy šlo především o příznivce heavy metalu. Ti se bránili, jejich bojovým křídlem byla skupina Black Aces. A právě k té patřil i čerstvě vystudovaný stomatolog Zaldostanov.

V roce 1987 si pořídil motocykl Jawa, a stal se tak v tehdejší terminologii rockerem, tedy motorkářem poslouchajícím tvrdý rock. Zdatný rváč s dlouhými vlasy byl miláčkem zahraničních dopisovatelů, kteří psali o uvolňující se situaci v SSSR.

Jednu z těchto dopisovatelek, Němku jménem Mathilda, okouzlil natolik, že se za něj vdala. Svatební cestu strávili v Západním Berlíně.

Tam se Chirurg seznámil v rockovém klubu Sexton s německými Hell's Angels. Po návratu se rozhodl založit motogang po západním vzoru. Všichni zakládající členové si na kožené vesty namalovali nápis Night Wolves MG a první opravdový ruský motogang byl na světě.

Noční vlci při průjezdu Krymem k ročnímu výročí odtržení Krymu od Ukrajiny a připojení k Rusku.
Noční vlci při průjezdu Krymem k ročnímu výročí odtržení Krymu od Ukrajiny a připojení k Rusku. | Foto: ČTK/LEHTIKUVA/Jussi Nukari

Divoké rvačky v Sextonu

Prakticky současně založil vousatý motorkář Alik Goč konkurenční Cossacks MC. Goč se navíc seznámil s dánskou pobočkou Hell's Angels, a tudíž se objevila konkurence. Svůj klub ale naštěstí přestěhoval do Rostova, a Nočním vlkům tak už nikdo nestál v cestě.

Od té doby se Vlci snažili udržet si monopol jediného moskevského klubu. Konkurenci bili, podpalovali jim motorky a strhávali klubové nášivky, což je obzvláště ponižující.

Vlci otevřeli legendární moskevský klub Sexton, proslulý především pravidelnými rvačkami a pódiem, na kterém byli muzikanti před návštěvníky chráněni ocelovou mříží.

Noční vlci krom toho kontrolovali obchody s rockerskou atributikou, pár barů a dalších provozoven. '"Fungovali stejně jako klasická mafie, na výpalném, s lámáním rukou, vyvážením do lesa a podobně," říká zvukař, který v Sextonu občas pracoval.

Sbohem, Ameriko

V roce 1998 Chirurg ukončil styky s Hell's Angels. S tím, že je potřeba rozvíjet vlastní tradice.

Jeho odpůrci tvrdí, že se mu nelíbila především demokratická struktura amerického klubu a každoroční volby prezidenta. Klub dokončoval svou novou základnu v postapokalyptickém stylu ve čtvrti Mněvniki, původní Sexton totiž v roce 1995 vyhořel.

Základna ale v klubu vyvolala spory. Chirurg do něj totiž přijal různé úředníky, kteří mohli zajistit vydání povolení, nebo bohaté podnikatele, kteří do areálu investovali.

Část členů pak odešla, když zjistila, že veškerý majetek si Zaldostanov napsal na sebe, i když investovali společně. Právě tato skupina posléze založila ruskou pobočku Hell's Angels, tedy to, oč sám Chirurg dlouho usiloval.

A nebyli to jediní odpadlíci. Kvůli výstavbě areálu neměli Noční vlci dost síly na bránění monopolu a v Moskvě vznikly kluby majitelů podle značek jako Yamaha, Suzuki nebo Harley Davidson, a dokonce i další odbočky mezinárodních klubů, jako jsou Bandidos nebo Outlaws.

Vyhrál Ježíš

Počátkem tisíciletí se Chirurg obrátil k pravoslaví. "Klub byl vždy plný romantiků, kteří měli v různou dobu různé vzory, ale nakonec vyhrál Ideál ideálů - Ježíš Kristus. Proto pravoslaví," říká Alexej Vajc, člověk, který podle několika zdrojů přivedl Vlky k Vladimiru Putinovi.

Coby význačný specialista přes PR totiž pracoval i pro Kreml, a když tam hledali organizaci s podporou mladých lidí, nabídl jim právě Noční vlky. "Vajc patřil ke špičce a pracoval kromě velkých komerčních firem i pro pravoslavnou církev, krom jiného i pro sretěnský klášter, odkud pochází Putinův osobní zpovědník. V Kremlu tehdy spouštěli takzvaný Pravoslavný projekt a získání velké, známé organizace se jim velmi hodilo," říká jeden z tehdejších Vajcových kolegů, který nechtěl být jmenován.

Od té doby se bez požehnání duchovního žádný výjezd neobejde. A v organizaci pomáhá i vládnoucí Jednotné Rusko.

Vladimir Putin základnu klubu poprvé navštívil v roce 2009, v dalších dvou letech dokonce jel v čele kolony Nočních vlků, pravda, na trojkolce.

Rozhánění demonstrantů na Krymu

Vlci si vybudovali letní základnu na Krymu a odjakživa patřili k největším zastáncům odtržení poloostrova od Ukrajiny. Loni pomáhali rozhánět proukrajinské demonstrace, někteří se podle Chirurga účastnili i bojů na Donbase na straně separatistů.

V nedávném rozhovoru se šéf Nočních vlků dokonce pochlubil, že nápad na připojení Krymu k Rusku mohl mít ruský prezident od něj.

Právě politické angažmá klubu ale velkou část motorkářů odrazuje. Většina jiných klubů má totiž politiku přímo zakázanou ve své chartě.

Protesty navíc vyvolávají snahy Nočních vlků o podřízení mnoha regionálních klubů, které pak nutí platit měsíční členské příspěvky do Moskvy.

Výstřel v Zelenogradu

V uplynulých třech letech došlo k několika incidentům, kdy Noční vlci na regionální kluby útočili, jejich členy zbili a strhali jim znaky. V roce 2012 ale kosa narazila na kámen.

Vladimir Putin v roce 2010 na - tehdy ještě ukrajinském - Krymu
Vladimir Putin v roce 2010 na - tehdy ještě ukrajinském - Krymu | Foto: Reuters

Sedmnáct automobilů Nočních vlků tehdy přijelo ke garážím malého klubu Tri dorogi ve městě Zelenograd nedaleko od Moskvy, vyzbrojeni sekerami a pistolemi. Podle verze prezentované Zaldostanovem a Vajcem, kteří byli tou dobou také ve městě, přijeli menší kolegy pozvat na slavnostní ukončení motosezóny - a ti to špatně pochopili.

Lidé z klubu Tri dorogi naopak tvrdili, že šlo o trest za to, že jejich klub se přátelil s moskevskou pobočkou klubu Bandidos.

Ať již budeme věřit té či oné verzi, faktem je, že při útoku padesáti členů Nočních vlků na sedm jejich oponentů šéf zelenogradského klubu Jurij Někrasov vytáhl pušku a jednoho z Vlků zastřelil.

Zaprodaný klaun

Téměř půldruhého roku byl Někrasov ve vyšetřovací vazbě. Soud následně rozhodl, že šlo o sebeobranu.

Image Nočních vlků pak utrpěla i v minulém roce, kdy se členové klubu dostali do konfliktu s ochrankou vlivného čečenského podnikatele Umara Džabrailova. Skončilo to úprkem motorkářů, kteří na místě nechali svůj hummer i osobní doklady.

Klub posléze tvrdil, že šlo o drobné nedorozumění.

Pro odpůrce Nočních vlků je to další potvrzení, že tento klub už s opravdovými motorkáři nemá nic společného. "Žádný normální biker se s nimi bavit nebude. Chirurg je obyčejný klaun, který se prodal za carovo pohlazení a krytí od policajtů," říká moskevská blogerka vystupující pod pseudonymem Greys VanDir.

 

Právě se děje

Další zprávy