Atény/Berlín - Německo je tlačeno kvůli řecké krizi tam, kam nechce. Nejdříve odmítalo Řekům pomoci s tím, že si balkánská země v prvé řadě musí poradit sama.
Pak Berlín ustoupil a souhlasil s pomocí, ale jen pokud to bude nezbytně nutné. Ještě včera prohlásil spolkový ministr financí Frank Schäuble, že Řecko podle něj nemusí spěchat a nepožádá o uvolnění pomoci od Mezinárodního měnového fondu do poloviny května.
Není tomu tak, řecký premiér Jorgos Papandreu požádal o odblokování až 45 miliard eur dnes.
Německá vláda je ve složité situaci. Veřejné mínění ji tlačí, aby žádné peníze neukázněnému Řecku, které lhalo o své skutečné ekonomické situaci, nepůjčovala.
Němci mají dojem, že mnoho problémů celé EU se řeší na jejich úkor, jejich penězi. Někdejší německý entuziasmus ze sjednocené Evropy se po částech vytrácí.
Kancléřka Angela Merkelová nakonec ustoupila tlaku ostatních členů eurozóny, kteří jsou přesvědčení, že bankrot Řecka by otřásl základy eura jako společné měny.
V polovině dubna se představitelé členských zemí eurozóny dohodli na půjčce Řecku, pokud to bude nezbytně nutné.
Frank Schäffler, finanční expert koaličních Svobodných demokratů (FDP), partnera křesťanských demokratů ve vládě, dnes podle agentury Bloomberg prohlásil, že vše spěje směrem, kterým se Němci vydat nechtěli.
Přes 30 miliard eur
Do roku 2012 podle něj Berlín půjčí Řekům ještě více, než bylo zatím dohodnuto. Původně mělo jít o 18,6 miliard eur, ale podle Schäfflerova předpokladu to bude více než 30 miliard.
Schäffler varoval Řeky, že pokud se nesmíří s drastickými úspornými opatřeními a nesrazí radikálně deficit z loňských hrozivých 13,6 procenta hrubého domácího produktu, měli by přestat ohrožovat ostatní státy používající společnou měnu a dobrovolně opustit eurozónu.
Pro nemálo Němců by to bylo lepší řešení než posílat do Řecka další peníze. V březnovém průzkumu na 76 procent obyvatel Německa uvedlo, že německá vláda by v žádném případě neměla ručit za splácení dluhů jiných členských států Evropské unie.
"Evropa si zvykla na to, že Německo je prostě v roli finančníka Evropy "stand by". Zhutnělou formou tohoto typu myšlení byl nedávný požadavek francouzské ministryně financí Christine Lagardeové, aby Německo podpořilo ostatní evropské ekonomiky tím, že sníží své exporty a zvýší importy. Francouzská ministryně není žádná naivka a dobře ví, že od německých politiků požaduje harakiri. Kritické hlasy z evropských hlavních měst však dokazují, že mnozí evropští státníci očekávají, že Berlín přinese pro Evropu každou oběť," napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz Petr Robejšek, politolog žijící v Hamburku.
Lidé se bouří
Zda řecká vláda vytrvá v úsporných opatřeních, není stoprocentně jisté, protože lidé se v ulicích bouří.
Včera stávkovali celý den státní zaměstnanci. Lékaři, zdravotní sestry, učitelé, daňoví úředníci a přístavní dělníci. Protestovali proti snižování mezd, zmrazení růstu penzí a zvyšování daní.