Atény - Je tomu už více než měsíc, co italský přístav Gioia Taura opustila americká loď Cape Ray. Na palubě má nebezpečný náklad syrských chemických zbraní.
Neutralizace chemikálií v mezinárodních vodách Středozemního moře by měla podle původních předpokladů být v polovině, jelikož - jak během prvního červencového týdne uvedl mluvčí Pentagonu Steve Warren -, proces by měl, v závislosti na počasí, zabrat asi 60 dní.
Zdá se ale, že vše nakonec možná půjde rychleji.
K 7. srpnu, což jsou poslední aktualizovaná data na webu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), bylo zničeno přes 74 procent veškerého syrského chemického arzenálu.
"Nespecifikovaná lokace"
Bezmála polovina z 1300 tun chemikálií se podle agentury Reuters likviduje právě na palubě amerického plavidla.
Podle amerického ministerstva obrany se tak děje na blíže "nespecifikovaném místě ve Středomoří“.
Informace italské agentury ANSA hovoří o tom, že vše probíhá asi 200 námořních mil (okolo 370 kilometrů) jihozápadně od řeckého ostrova Kréta.
List The Washington Post v březnu referoval o lokaci mezi Maltou a malým řeckým ostrovem Gavdos, ležícím jižně od Kréty, jehož obyvatelé letos - spolu s ostatními Řeky, Italy a Malťany - patřili k nejhlasitějším odpůrcům celé akce.
Gavdos spílá Evropské unii
Okolo 150 Gavdosanů, žijících na 33 kilometrech čtverečních, v květnu dokonce odmítlo hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu.
Báli se, že probíhající operace by mohla představovat hrozbu pro životní prostředí v blízkosti ostrova i pro ostrov samotný. A spílali laxní řecké vládě i nadnárodním autoritám, jako jsou OSN či EU, že ji povolily.
"Pro Gavdos, Krétu, Peloponés, Maltu, Itálii a celé Středomoří představuje ´experimentování´ s hydrolýzou na moři kriminální čin, zejména pokud jde o mimořádně nebezpečné látky, které by v případě nehody vytekly do našich moří a zničily všechno živé včetně nás," uvedli obyvatelé geograficky nejjižnějšího bodu Evropy ve svém březnovém prohlášení.
"Obracíme se zády k lhostejné Evropě, která s takovou lehkomyslností prodává naše životy," stěžovali si.
Je to premiéra, přiznává Washington
Americký Pentagon přiznává, že chemikálie na moři tímto způsobem likvidují poprvé v historii.
OPCW nicméně ujišťuje, že "chemikálie nebudou v jakékoli fázi vyhozeny či ´pohřbeny´ do moře, proto se žádné chemické látky do životního prostředí neuvolní". V průběhu celého procesu jsou navíc na palubě naloděni její inspektoři, kteří dohlížejí, aby nedošlo k porušení Úmluvy o chemických zbraních, která vypouštění chemikálií výslovně zakazuje.
"Nákladní lodě mají navíc schopnost vypořádat se s chemickými úniky nebo mimořádnými událostmi a k dispozici je i příslušný speciální protichemický tým spolu s odbornými pracovníky z Finska," uvádí infografika na webu organizace. Po skončení neutralizace Cape Ray výsledný odpad přepraví ke konečné likvidaci.
Šéf OPCW Ahmet Üzümcü pak ve svém dopise odpůrcům likvidace syrských zbraní ve Středozemním moři uvedl, že "hydrolýza je vyspělá technologie, která je využívána už po desetiletí, například v rámci amerického programu pro likvidaci chemikálií". Dosud při ní podle něj nedošlo k žádným nehodám, které by zranily člověka nebo poškodily životní prostředí.
"Přestože tato technologie nebyla dosud použita na palubě lodi, úřady Spojených států amerických přistoupily k přísným testům systémů na hydrolýzu (Field Deployable Hydrolysis Systém – pozn. red.) od té doby, co byly nainstalovány na loď, a zavedly řadu bezpečnostních a omezujících opatření“.
"Je to noční můra," tvrdí chemik
Ne všichni odborníci ale s tímto stanoviskem souhlasí. Řecký server Koutitispandoras citoval výzkumníka a bývalého prezidenta řeckého svazu chemiků Nikose Katsarose, který o středozemní operaci hovořil jako o noční můře.
"Pokud neutralizace chemických zbraní pokračuje metodou hydrolýzy, hovoříme tu o scénáři jako z noční můry. Je to velmi nebezpečná metoda s nepředvídatelnými důsledky pro životní prostředí Středozemního moře a populace Kréty, Libye a Malty," napsal server Enikos.gr.
Lokace v mezinárodních vodách byla k likvidaci toxických látek vybrána proto, že žádná ze zemí ji nechtěla povolit na svém území. Vůči konečnému záměru se ale postavila i řada dalších lidí, nejen obyvatelé Gavdosu. Protesty se konaly například na Krétě.
Odpůrci zvoleného postupu nicméně argumentují, že zbraně jsou syrské, a měly by proto být zničeny v Sýrii, a ne na místech, kde mohou ohrožovat obyvatele zemí, jež za jejich výrobou nestojí.
I ti, kteří věří, že hydrolýza je bezpečná, poukazují na nebezpečí, že se loď stane obětí nějakého útoku nebo "jen" nepříznivého počasí, což by mohlo také vést k úniku toxických látek.
Šéf operace a inženýr při americkém ministerstvu obrany Rob Malone ale v lednu uvedl, že v případě úniku by se podařilo chemikálie udržet na hlavní palubě lodi. Filtry, kterými zařízení na lodi s pěti palubami disponuje, by v případě nehody údajně dokázaly neutralizovat jakékoli chemické výpary.
Lidé prý nemají informace
Další kritické hlasy pak například odsuzují nedostatek veřejně dostupných informací týkajících se toho, kde bude chemický odpad po skončení procesu neutralizace konečně zničen.
OPCW před dvěma týdny (24. července) informovala, že všechny ze Sýrie odvezené toxické chemikálie určené ke zničení na základě loňské dohody už byly doručeny do příslušných zařízení, v nichž mají být zničeny.
Podle Üzümcüa se jedná o zařízení ve Finsku, Velké Británii a USA. Část zbraní byla zničena přímo v Sýrii. Zároveň by měl být zničen i tucet syrských zařízení, kde se chemické zbraně vyráběly.
"Sedm zařízení bude srovnáno se zemí a pět podzemních staveb bude trvale zapečetěno tak, aby byly nepřístupné," uvedla organizace.