Nobelovu cenu má čínský disident. Obscénní, míní Peking

Zahraničí Zahraničí
8. 10. 2010 12:34
Liou Siao-po sepsal Chartu 08, která se odvolává na československou Chartu 77
Čínský disident Liou Siao-po. Snímek drží jeho manželka, podle níž věznění podlomilo jeho zdraví
Čínský disident Liou Siao-po. Snímek drží jeho manželka, podle níž věznění podlomilo jeho zdraví | Foto: Reuters

* Nobelův výbor po sedmi letech ocenil disidenta bojujícího proti vládě vlastního státu * Čtyřiapadesátiletý Liou si právě odpykává 11-letý trest za podvracení čínského zřízení * Není jasné, zda si vůbec někdo cenu převezme, s manželkou vězněného disidenta se Nobelovu výboru nepodařilo spojit * Čínské vedení označilo udělení ceny Liouvi za nemravnost

Oslo - To, proti čemu dopředu ostře protestoval Peking, a za co se hlasitě bral Václav Havel, se stalo skutečností. Letošním nositelem nejsledovanější Nobelovy ceny míru je čínský disident Liou Siao-po. V norském Oslo to oznámil šéf Nobelova výboru, který o ceně rozhoduje.

Výbor se rozhodl ocenit jeho dlouhý a nenásilný boj za základní lidská práva v Číně. Členové výboru ve zdůvodnění uvedli, že vždy věřili v to, že mezi lidskými právy a mírem je úzká souvislost.

Liou Siao-po, který je jedním z hlavních představitelů Charty 08 odkazující na československou Chartu 77, patřil k favoritům na letošní cenu. Zasadil se o to také bývalý český prezident Václav Havel, který v září uveřejnil v denících International Herald Tribune a New York Times článek, v němž výbor vyzval, aby právě čínskému disidentovi cenu udělil.

Kdo je Liou Siao-po

  • v současnosti zřejmě nejznámější a nejvýznamnější čínský disident a bojovník za lidská práva
  • v protestech za demokratické reformy se angažoval už v roce 1989, čínské vedení je tehdy ukončilo brutálním zásahem na náměstí Tchien-an-men
  • v tuto chvíli si odpykává 11-letý trest za podvracení státního zřízení, odsouzen k němu byl za podíl na vzniku Charty 08, tento dokument vznikl po vzoru Charty 77 a volá po rozsáhlých politických reformách v Číně
  • manželka Lioua tento týden agentuře Reuters řekla, že její vězněný muž je v dobré psychické kondici, jeho zdravotní stav však není dobrý
  • je mu 54 let

Agentura Reuters navíc uvedla, že to byl právě Havel, kdo Lioua na cenu navrhl.

Převezme vůbec někdo cenu?

Původní profesí básník a literární kritik byl v Pekingu loni v prosinci odsouzen k jedenácti letům vězení za sepsání výzvy k demokratizaci země.

Šéf Nobelova výboru přiznal, že se nebyli schopni spojit s oceněným disidentem, ani jeho manželkou, oznámení proto předaly čínským úřadům. Předseda výboru odmítl spekulovat, zda čínské vedení cenu odmítne, a zda vůbec bude možné, aby si Liou cenu převzal. Připustil, že k převzetí ceny naplánované na 10. prosince se nemusí dostavit nikdo.

V 80. letech si například za ruského akademika a bojovníka za lidská práva Andreje Sacharova mohla převzít cenu alespoň jeho žena.

Čína: Je to nemravnost

Že by čínská vláda umožnila Liouvi cenu převzít, je prakticky vyloučené. Už dopředu poslala do Oslo varování, že udělení ceny právě jemu povede k vážné roztržce v čínsko-norských vztazích.

Zhruba hodinu a půl po oznámeni letošního vítěze vydalo čínské vedení oficiální stanovisko, v němž rozhodnutí Nobelova výboru odsoudilo. Ocenění jde podle čínského ministerstva zahraničí proti smyslu ceny a označilo ho doslova za nemravnost.

Čína kritizovala i rozhodnutí Nobelova výboru v roce 1989, kdy se nositelem ceny stal tibetský duchovní vůdce dalajláma.

Pomůže cena demokracii, či uškodí vězněnému laureátovi?

Předseda Nobelova výboru nebyl schopen říct, zda věří, že cena může vést k větší demokratizaci v Číně. Na přímou otázku připustil, že výbor zvažoval i to, zda udělení ceny nemůže situaci Lioua Siao-po naopak spíše zhoršit. Zdůraznil, že nakonec převládl závěr, že není možné mlčet k tomu, když země, jako je Čína, porušuje vážně lidská práva.

"Když ostatní nemohou, my musíme promluvit. Tak jak roste moc Číny, měli bychom mít právo ji kritizovat," uvedl Thorbjörn Jagland.

Přečtěte si blog Igora Blaževiče:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/igor-blazevic.php?itemid=10969

Předáváním ceny disidentům, kteří bojují proti represivnímu režimu vlastní země, se Nobelův výbor v posledních letech spíše vyhýbal. Výjimkou byl rok 2003, kdy ocenil íránskou právničku Širín Ebadíovou.

Manželka se bojí o jeho zdraví

Manželka nového nositele Nobelovy cenu v tomto týdnu v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedla, že její muž je ve vězení v dobré náladě, jeho zdravotní stav se však zhoršil. Naposledy jí čínské úřady umožnily manžela vidět 7. září.

"Jeho přátelé často říkají, že to jsou oni, kdo pro něj chtějí Nobelovu cenu víc než on sám. Věří, že to může situaci v Číně změnit," řekla ještě před tím, než byl letošní vítěz oznámen.

Podle Liouova právníka sice udělení ceny příliš nezmění situaci s lidskými právy v Číně, může však povzbudit více Číňanů, aby se do boje za lidská práva také pustili.

Ne první uvěznění

Liou Siao-po strávil v čínských vězeních necelé dva roky už kvůli podpoře studentských protestů na konci 80. let, které skončily masakrem na náměstí Tchien-an-men. Tři roky pak musel pracovat v převychovávacím táboře.

Před dvěma lety byl pak zatčen znovu kvůli sepsání Charty 08. Po ročním zadržování bez přístupu k právníkovi byl loni odsouzen k 11 letům vězení za podvracení čínského zřízení.

V průběhu procesu loni v prosinci dostal jeho právník přesně 14 minut na obhajobu. Liouvi nebylo soudem umožněno promluvit, verdikt však přijal klidně, dlouhý trest vězení očekával.

Siao-po je nástupcem amerického prezidenta Baracka Obamy, který cenu dostal loni.

 

Právě se děje

Další zprávy