Havel píše světu: Dejte Nobela čínskému chartistovi

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
21. 9. 2010 9:50
Havel podpořil na letošní Nobelovu cenu za mír čínského disidenta Liou Siao-po
Foto: Reuters

New York - Sám mnohokrát neúspěšně nominován, zkouší to Václav Havel letos s Nobelovou cenou míru znovu naopak.

V úterních New York Times publikoval rozsáhlý komentář, v němž apeluje na Nobelův výbor, aby letošní cenu udělil čínskému disidentovi Liou Siao-po.

Havel spolu s Danou Němcovou a Václavem Malým připomínají příběh československé Charty 77, který se stal v Číně inspirací pro skupinu intelektuálů. Ta před dvěma lety sepsala Chartu 08, která vyzvala čínské vedení k demokratickým reformám a ochraně lidských práv.

Jedenáct let za podvracení

Liou Siao-po strávil v čínských vězeních pět let už kvůli podpoře studentských protestů na konci 80. let, které skončily masakrem na náměstí Tchien-an-men. Zatčen byl znovu kvůli sepsání Charty 08. Po ročním zadržování bez přístupu k právníkovi byl loni odsouzen k 11 letům vězení za podvracení čínského zřízení.

Podle Havla je načase, aby se právě Liou Siao-po stal vůbec prvním čínským držitelem Nobelovy ceny míru.  "Nobelův výbor by tak vyslal signál jak Liou Siao-po, tak čínské vládě, že mnozí uvnitř Číny i v celém světě se s ním solidarizují a podporují jeho vizi svobody a lidských práv pro 1,3 miliardy obyvatel Číny," píše v závěru komentáře Havel se spoluautory.

Posledním držitelem Nobelovy ceny míru se stal loni americký prezident Barack Obama. Rozhodnutí Nobelova výboru tehdy vyvolalo pochybnosti, zda není unáhlené, vzhledem k tomu, že přišlo pár měsíců po Obamově nástupu do úřadu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy