Havel píše světu: Dejte Nobela čínskému chartistovi

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
21. 9. 2010 9:50
Havel podpořil na letošní Nobelovu cenu za mír čínského disidenta Liou Siao-po
Foto: Reuters

New York - Sám mnohokrát neúspěšně nominován, zkouší to Václav Havel letos s Nobelovou cenou míru znovu naopak.

V úterních New York Times publikoval rozsáhlý komentář, v němž apeluje na Nobelův výbor, aby letošní cenu udělil čínskému disidentovi Liou Siao-po.

Havel spolu s Danou Němcovou a Václavem Malým připomínají příběh československé Charty 77, který se stal v Číně inspirací pro skupinu intelektuálů. Ta před dvěma lety sepsala Chartu 08, která vyzvala čínské vedení k demokratickým reformám a ochraně lidských práv.

Jedenáct let za podvracení

Liou Siao-po strávil v čínských vězeních pět let už kvůli podpoře studentských protestů na konci 80. let, které skončily masakrem na náměstí Tchien-an-men. Zatčen byl znovu kvůli sepsání Charty 08. Po ročním zadržování bez přístupu k právníkovi byl loni odsouzen k 11 letům vězení za podvracení čínského zřízení.

Podle Havla je načase, aby se právě Liou Siao-po stal vůbec prvním čínským držitelem Nobelovy ceny míru.  "Nobelův výbor by tak vyslal signál jak Liou Siao-po, tak čínské vládě, že mnozí uvnitř Číny i v celém světě se s ním solidarizují a podporují jeho vizi svobody a lidských práv pro 1,3 miliardy obyvatel Číny," píše v závěru komentáře Havel se spoluautory.

Posledním držitelem Nobelovy ceny míru se stal loni americký prezident Barack Obama. Rozhodnutí Nobelova výboru tehdy vyvolalo pochybnosti, zda není unáhlené, vzhledem k tomu, že přišlo pár měsíců po Obamově nástupu do úřadu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy