Nobelova cena míru nemá favorita. Není jím ani Havel

Martin Novák Martin Novák
9. 10. 2009 6:33
Výbor dnes oznámí držitele ceny za rok 2009
Foto: Ludvík Hradilek

Oslo - Dnešnímu udělení Nobelovy ceny míru předcházejí tradiční spekulace o největších favoritech.

Tentokrát ale panuje shoda v tom, že jednoznačný kandidát, který má větší šance než ostatní, není. V minulosti ale často právě ten nejžhavější favorit Nobelovku nedostal.

Ani tentokrát se nehovoří o českém exprezidentovi Václavu Havlovi, který byl největším favoritem v roce 1989. Cenu ale tehdy získal tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Foto: Aktuálně.cz
Diskutujte: Měl by dnes Nobelovu cenu míru dostat Václav Havel?

Loni ji výbor přiřkl mírovému vyjednavači a bývalému finskému prezidentovi Marttimu Ahtisaarimu, předloni se radoval bývalý americký viceprezident a bojovník proti změnám klimatu Al Gore.

Proto některé sázkové kanceláře hodnotí tentokrát vysoko šance disidentů či bojovníků za lidská práva v zemích s autoritářskými či totalitními režimy.

Agentura AP předpovídá, že by výbor mohl vybrat někoho z čínských odpůrců tamního režimu - vzhledem k tomu, že letos uplynulo dvacet let od potlačení demokratického studentského hnutí na náměstí Tchien an-men v Pekingu.

V úvahu přicházejí například dlouholetý politický vězeň Wej Ťing-šej, který nyní žije v USA, nebo Chu Ťia, který si odpykává v Číně tříletý trest vězení za kritiku vlády.

Předloni si cenu převzal bývalý americký prezident Al.Gore.
Předloni si cenu převzal bývalý americký prezident Al.Gore. | Foto: Reuters

Takový výsledek by jistě narazil na hlasitý odpor čínského režimu. Stejně jako udělení ceny dalajlamovi před dvaceti lety.

Dalšími možnými laureáty se jeví bývalá rukojmí kolumbijských partyzánů Ingrid Betancourtová, zimbabwský premiér a dřívější vůdce opozice Morgan Tsvangirai či jordánský princ Ghazí bin Muhammad, který se angažuje v dialogu mezi náboženstvími. Ghazí je synovcem bývalého jordánského krále Husajna.

Nominováni jsou i dva vlivní prezidenti. Francouzský Nicolas Sarkozy a americký Barack Obama.

Ředitel Norského institutu mezinárodních vztahů Jan Egeland řekl agentuře AP, že by rád viděl cenu v rukou Denise Mukwegeho. Lékaře, který v Demokratické republice Kongo otevřel kliniku pro oběti brutálních znásilnění v zemi, sužované dlouholetou válkou.

"Stará se o lidi v nejhorší a největší válce současnosti," uvedl Egeland.

 

Právě se děje

Další zprávy