Střet studentů s odpůrci islámu byl podle policie přestupkem

ČTK ČTK
2. 6. 2015 16:47
Skupina zahraničních studentů slovně napadla aktivisty z iniciativy Islám v ČR nechceme. Ti na náměstí vybízeli k podpisu petice proti přijímání uprchlíků. Případ bude nyní řešit univerzita.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Olomouc - Policie ukončila vyšetřování slovní potyčky zahraničních studentů s protiislámskými aktivisty v Olomouci jako přestupek proti občanskému soužití. Jednomu ze studentů tak hrozí správní řízení. Rektor univerzity v úterý řekl, že čeká na zprávu od policie a poté bude jednání studenta řešit také škola.

Incident se stal v pátek odpoledne ve chvíli, kdy si aktivisté postavili na Horním náměstí stánek s peticí proti kvótám na imigranty. Především na sociálních sítích vyvolal bouřlivé diskuse.

"Z naší strany je věc ukončena, muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému řízení. Žádná škoda tam nebyla, žádné trestní oznámení jsme nedostali," řekla krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková. Případ tak bude řešen ve správním řízení, aktérovi hrozí pokuta či napomenutí.

Podle rektora Univerzity Palackého Jaroslava Millera čeká vedení školy na vyjádření policie. "Až uzavře vyšetřování, sdělí nám výsledek. Poté zřejmě zasedne disciplinární komise fakulty. Mezitím pan děkan lékařské fakulty vše řešil se studentem, který formuloval svou omluvu. Ta bude publikována zřejmě ve středu," řekl Miller.

Spor se odehrál v pátek odpoledne, kdy skupina 15 až 20 zahraničních studentů slovně zaútočila na zástupce iniciativy Islám v ČR nechceme, kteří naproti radnici postavili stánek s peticí proti kvótám na imigranty. Podle policie šlo o cizince, kteří slovně vyjádřili svůj nesouhlas s peticí. Jeden z nich se snažil stánek poškodit. Organizátoři petice tvrdí, že jim zahraniční studenti zdemolovali stánek, což však policie nepotvrdila.

Evropská komise navrhla, aby další země osmadvacítky v příštích dvou letech převzaly od Itálie a Řecka 40 tisíc žadatelů o azyl. Na Česko by mělo připadnout 1328 lidí. Česko ale s povinnými kvótami na přerozdělování uprchlíků nesouhlasí a bude se v rámci EU snažit, aby neprošly.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy