Nizozemec kvůli událostem v Gaze vrátil izraelské ocenění

ČTK ČTK
16. 8. 2014 0:15
Izraelci připravili během bombardování Gazy 91letého Nizozemce o šest členů rodiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Haag - Nizozemec oceněný Izraelem za záchranu židovského dítěte za nacistické okupace vrátil na protest postupu Izraele v Gaze medaili udělovanou s titulem Spravedlivý mezi národy. Jednadevadesátiletý Henk Zanoli se tak rozhodl, protože v bojích v Gaze ztratil šest příbuzných.

Jeruzalémské muzeum holokaustu jemu a jeho matce předalo ocenění v roce 2011 za to, že v letech 1943 až 1945 ukrývali židovské dítě, jehož rodiče zemřeli v táborech smrti.

Zanoli vrátil medaili izraelskému velvyslanci s dopisem, v němž sděluje, že se k tomuto kroku rozhodl se smutkem v srdci. Připisuje Izraeli smrt šesti členů rodiny manžela své praneteře Angelique Eijpeové. Tato nizozemská diplomatka je provdána za ekonoma Ismáíla Ziáda, který se narodil v Pásmu Gazy.

"Byt jeho rodiny v uprchlickém tábore Búrajdž bombardovala 20. července izraelská vojenská letadla," napsal Zanoli v dopise, který otiskly izraelské i nizozemské listy.

Zanoli napsal, že jeho rodina má za sebou válečnou tragédii - otce ztratil v koncentračním táboře Mauthausen, švagra nacisté zabili, židovskou švagrovou deportovali a rodina ji už nikdy neviděla.

"Je šokující a tragické, že nyní, o čtyři generace později, čelí naše rodina zabíjení blízkých v Gaze, vraždám páchaným Izraelem. Kdybych si ponechal tuto medaili udělenou izraelským státem, urazil bych památku své odvážné matky a ty členy své rodiny, kteří přišli o blízké v Gaze," napsal starý muž.

Izrael zahájil začátkem července ofenzívu proti Pásmu Gazy, aby zastavil raketovou palbu radikálního Hamasu. O život přišlo téměř 2000 Palestinců, z nichž většina byli civilisté. Na straně Izraele je téměř 70 mrtvých.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy