Za konflikt v Gaze mohou extremisté, soudí český prezident

ČTK ČTK
13. 8. 2014 21:30
Krátkodobým řešením konfliktu by podle Miloše Zemana bylo, kdyby Hamás přestal na Izrael vystřelovat rakety. Ale definitivně vyřešen bude, až přestane existovat islámský extremismus.
Svět je podle českého prezidenta v případě sváru mezi Izraelci a Palestinci svědkem nekonečného konfliktu. Pro začátek by podle Zemana stačilo, kdyby Hamás přestal na Izrael vystřelovat rakety.
Svět je podle českého prezidenta v případě sváru mezi Izraelci a Palestinci svědkem nekonečného konfliktu. Pro začátek by podle Zemana stačilo, kdyby Hamás přestal na Izrael vystřelovat rakety. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman pozval na návštěvu Česka prezidenta kurdské autonomie, egyptského prezidenta a marockého krále. Zeman to ve středu řekl v České televizi. Ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinou uvedl, že z dlouhodobého hlediska bude vyřešen, až nebude existovat islámský extremismus.

Podle Zemana je svět v případě sváru mezi Izraelci a Palestinci svědkem nekonečného konfliktu. Jako krátkodobé řešení by podle Zemana stačilo, kdyby Hamás přestal na Izrael vystřelovat rakety. "Ale to dlouhodobé řešení, to skutečně spočívá v tom, že nebude existovat to, čemu říkáme islámský extremismus," zdůraznil Zeman.

Český prezident řekl, že vidí rozdíl mezi extremisty a dalšími lidmi z islámského světa. Argumentoval tím, že na návštěvu pozval marockého krále Muhammada VI. Egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího prý pozval až poté, co zakročil proti fundamentalistickému Muslimskému bratrstvu.

Zbraně pro Irák

Dodal, že pozvánku od něj dostal také Masúd Barzání, prezident Kurdistánu, autonomní součásti Iráku. Česká republika v posledních dnech zvažuje, že do Iráku, který bojuje s extremisty z Islámského státu, dodá zbraně. Zásilka by mohla být určena jednotkám bagdádské vlády nebo právě iráckým Kurdům.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vývoz zbraní do Iráku podporuje. Ministr Jan Mládek ve středu Českému rozhlasu Radiožurnálu řekl, že pro uzavření obchodu neshledává žádné zásadní bariéry. Dodal ale, že vyhodnocení zahraničněpolitických dopadů je na ministerstvu zahraničních věcí.

Udělení licencí na vývoz by se podle ministra mělo vyřešit "v těchto dnech". "Nejsou to jen obrněné transportéry nebo ruční zbraně, ale také letadla L-159, která by tam mohla být vyvezena," řekl. Přemýšlet se podle Mládka ale musí také o tom, kdo případnou zakázku zaplatí, a to s ohledem na nadcházející změnu irácké vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy