Nizozemci se - jakkoli neochotně - učí životu, na nějž nikdy v historii své země nebyli zvyklí. Životu, jehož nedílnou součástí je strach.
Islámští radikálové, kteří si jinde osvojili velkolepé útoky poutající pozornost médií, zvolili v Nizozemsku pyšném na svou tradici nepředpojaté veřejné debaty méně nápadnou taktiku. Vybraným lidem adresují výhrůžky, že je zabijí.
Nepokoje ve Francii - připomeňte si v INTERAKTIVNÍ GRAFICE.
Politici, novináři i univerzitní profesoři, kteří se dostali mezi osoby určené k likvidaci, jsou pod čtyřiadvacetihodinovou kontrolou policie. Málokterý z nich si i přes ni dovolí dál zastávat veřejně názory, pro které se dostal do hledáčku islamistů.
Případ van Gogh se vrací
V Haagu dnes začíná soudní proces, jenž by měl trochu víc odhalit pozadí této rozmáhající se praxe. Na lavici obžalovaných znovu usedne Mohammad Bouyeri, který byl už před necelým půlrokem odsouzen za vraždu filmového režiséra Thea van Gogha. Tentokrát bude čelit žalobě za příslušnost k militantní islamistické skupině Hofstad.
Právě její členové jsou podezřelí z toho, že veřejně činným osobnostem vyhrožují smrtí. Policie odhaduje, že síť má asi tři desítky aktivních příslušníků. Jejich profil? Mladíci kolem dvaceti let, kteří vyrostli v Nizozemsku, většina z nich marockého původu. K jejich radikalizaci podle expertů mohla přispět kázání v místních mešitách, ale také pouze materiály dostupné na internetu.
V Afghánistánu nebyli, přesto...
Podle Edwina Bakkera z Institutu pro mezinárodní vztahy v Haagu nemají členové hofstadské skupiny průpravu, kterou prošli například příslušníci Al-Káidy v tréninkových kempech v Afghánistánu. To však neznamená, že by byli méně nebezpeční.
"Tyto děti jsou tím, co jsme si vychovali tady v Holandsku. Odhaduji, že dobrá polovina z nich se tím, co dělá, prostě baví," řekl Bakker deníku Washington Post.
Studie, která byla zveřejněna na podzim, přitom došla k závěru, že počet výhrůžek násilnými útoky v Nizozemsku roste už několik let. Není ho tedy možné vysvětlit napodobováním příkladu Bouyeriho a jeho vraždy van Gogha. Autoři studie upozorňují, že v žádné další evropské zemi podobný fenomén nezjistili. "V Holandsku se odehrává něco velmi specifického, pro co však v tuto chvíli nemáme jednoduché vysvětlení," uvedli kriminologové.
PŘEČTĚTE SI: Příště vytáhnou Francouzi kalašnikovy
Obavy z poslední vraždy
Bezradní nejsou jen odborníci, ale také politici. Současná nizozemská vláda vedená křesťansko-demokratickým premiérem Janem Peterem Balkenendem se dostala k moci s příslibem přísnějších opatření vůči imigrantům. Lidé, kteří s přistěhovalci pracují, však oponují, že represe sama o sobě nepomůže.
Mustafa Baba, pomáhající mladým imigrantům s integrací do nizozemské společnosti, tvrdí, že je především třeba zbavit je obav, které mají. "Situace v zemi je hodně napjatá. Stačí, aby došlo k jedné další vraždě a věci se můžou vymknout kontrole," citovala jeho varování agentura Reuters.