reklama
 
 

"Nikdo nemůže měnit historii." Izrael vyzval Polsko ke změně zákona kvůli zločinům holokaustu

Aktualizováno 27. 1. 2018 23:08
Dolní komora polského parlamentu v pátek schválila návrh zákona, který za používání formulací jako "polské tábory smrti" nařizuje až tříleté vězení. Podle Varšavy podobné výrazy naznačují, že Polsko je přinejmenším částečně odpovědné za tábory, kde nacisté vyvraždili miliony lidí, vesměs Židů.

Jeruzalém - Izrael dnes vyzval Polsko ke změně zákona, podle něhož je nezákonné tvrzení, že Polsko nese odpovědnost za zločiny proti lidskosti spáchané nacistickým Německem na jeho půdě. Premiér Benjamin Netanjahu nařídil izraelskému velvyslanci v Polsku, aby premiéru Mateuszi Morawieckému tlumočil jeho silný nesouhlas s legislativou.

"Zákon je neopodstatněný. Nikdo nemůže měnit historii a holocaust nemůže být popřen," prohlásil Netanjahu.

Dolní komora polského parlamentu v pátek schválila návrh zákona, který za používání formulací jako "polské tábory smrti" nařizuje až tříleté vězení. Podle Varšavy podobné výrazy naznačují, že Polsko je přinejmenším částečně odpovědné za tábory, kde nacisté vyvraždili miliony lidí, vesměs Židů. Jak uvedlo polské ministerstvo zahraničí, trest za použití zmíněné formulace se bude uplatňovat v přesně vymezených situacích a jeho cílem je zabránit hanobení Polska.

Kritika ale tvrdí, že legislativa by mohla zmrazit diskuse o dějinách, ohrozit svobodu projevu a otevřít dveře popírání holokaustu.

Mluvčí polské vlády Joanna Kopcińská napsala na twitteru, že zákon má za cíl "ukázat pravdu o strašných zločinech spáchaných na Polácích, Židech a jiných národech, které byly v 20. století oběťmi brutálních totalitních režimů - německého nacistického režimu a sovětského komunismu".

Návrh zákona ještě musí schválit senát a prezident.

autor: ČTK | 27. 1. 2018 22:53

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama