Nezvládali adoptované dítě. Zbavili se ho přes internet

Reuters Reuters
11. 9. 2013 10:50
Dítěte se lze v USA zbavit snadno. Stačí internet a prohlášení, že ho dáváte opatrovníkům
Adoptovaná liberijská dívka Quita se svými novými opatrovníky. Matka jí lehkovážně dala cizím lidem, život se dívce změnil v peklo.
Adoptovaná liberijská dívka Quita se svými novými opatrovníky. Matka jí lehkovážně dala cizím lidem, život se dívce změnil v peklo. | Foto: Reuters

Kiel (Wisconsin, USA) - Ty příběhy znějí neuvěřitelně, ale jsou pravdivé. Rodiče adoptují děti, a když je nezvládají, nebo se jim zkrátka omrzí, vyvěsí na internetu jeho fotku s údaji a se vzkazem "Už ho nechceme. Vezmete si ho?" Za pár dní už dítě předávají na parkovišti cizím lidem.

Neuvěřitelné praktiky detailně popsala agentura Reuters, která se ponořila do hlubin nelegální "adopce" dětí a vypátrala šokující věci.

Děti byly nabízeny prostřednictvím speciální stránky na portálu Yahoo či na Facebooku. Inzeráty připomínaly pořad "Chcete mě?", kde zvířata hledají nový domov.

Měl to být ráj, bylo to peklo

Todd a Melissa Puchallovi adoptovali dívku Quitu z liberijského sirotčince. Postupně ji ale přestali zvládat. Vyvěsili proto na speciální stránky inzerát, kde tehdy šestnáctiletou Quitu nabídli s tím, že u ní byly diagnostikovány některé zdravotní problémy a že má i  problémy s chováním a oni ji už nezvládají.

Ozvala se jim Nicole Easonová. Kývli. Stačilo, že napsala: "Lidé kolem mne si myslí, že to umím báječně s dětmi."

V říjnu 2008 své adoptované dítě v klidu předali, samozřejmě bez účasti sociálních pracovníků. Bylo to poprvé a naposled, kdy se oba páry viděly. Jedinou nutnou formalitou bylo, že Melissa Puchallová podepsala notářsky ověřené prohlášení, že tito virtuální cizinci mají být Quitinými opatrovníky.

Škoda že si Puchallovi nezjistili o Nicole Easonové více. Třeba to, že obě její biologické děti jí sociální pracovníci odebrali pro hrubé zacházení. Několikaměsíční holčička měla tři zlomeniny, k doktorovi šla matka až se třetí.

Melissa Puchallová svěřila svou adoptovanou dceru cizím lidem z internetu. Quitě tehdy bylo 15 let.
Melissa Puchallová svěřila svou adoptovanou dceru cizím lidem z internetu. Quitě tehdy bylo 15 let. | Foto: Reuters

Šerif, jenž pomáhal odebrat Easonové druhé dítě - novorozeného chlapečka -, do zprávy napsal, že rodiče mají četné problémy psychiatrického rázu a také tendence k násilí.

Když byla Quita první den u Easonsových, její noví opatrovníci jí řekli, aby s nimi šla ležet do postele, vypráví dnes dívka. Nicole spala nahá, dodala.

Během několika dnů Easonsovi přestali odpovídat na snahy Melissy Puchallové zkontrolovat, jak se Quitě daří.  Když zavolala do školy, kam měla chodit, oznámili jí tam, že se tam neukázala ani jednou.

Easonsovi se totiž jednoho dne sbalili a zmizeli. Puchallovi marně pátrali, co s Quitou je. Ta zatím prožívala peklo. Jak nyní líčí ve svém apartmánu, kde sama žije, bydleli v neuvěřitelně špinavém bytě, kde se nikdy neuklízelo ani se příliš nevynášely odpadky. Nechápala, jak ji její matka mohla dát cizím zlým lidem do takového prostředí.

Když se dostala z Libérie do USA, říkala si, že je šťastná, protože se dostala na hezčí a bezpečnější místo. "Jenže takto se můj život nezměnil. Změnil se v noční můru," říká dnes jedenadvacetiletá dívka.

Rehoming: Jako u zvířat

Ocitla se totiž na americkém černém trhu s dětmi, jejichž náhradní rodiče začali litovat, že je adoptovali, a potřebovali se jich zbavit. Říká se tomu "private rehoming". Termín "rehoming" je známý i v Česku, ovšem z oblasti hledání náhradního domova u zvířecích miláčků.

Jenže tady jde o děti. Celý proces často probíhá zcela ilegálně, či s minimálním vědomím úřadů.

Také dikce těchto inzerátů značně připomíná ty, jež hledají nový domov pro zvířata: "Narodil se v říjnu 2000 - tento příjemný chlapec 'Rick' byl přivezen před rokem z Indie, je poslušný a dychtivý potěšit," zní jeden z nich.

Quita Puchallová (21) se dnes již naštěstí osamostatnila a žije ve svém bytě v Milwaukee.
Quita Puchallová (21) se dnes již naštěstí osamostatnila a žije ve svém bytě v Milwaukee. | Foto: Reuters

Jiná žena zase píše, že je z Nebrasky, a nabízí jedenáctiletého chlapce, kterého adoptovali z Guatemaly. "Hrozně se to stydím říct, ale my toho chlapce opravdu nenávidíme!" napsala v červenci 2012.

Jiný rodič nabízí holčičku pouhých několik dnů poté, co si ji dovezli do Ameriky. "Adoptovali jsme dívku z Číny… Bohužel jsme teprve pět dní doma a už bojujeme." Rodiče žádají další lidi, aby sdíleli tento inzerát s kýmkoliv, koho by mohl zajímat."

Yahoo stránky zavřel, Facebook nechal

Reuters analyzovala 5029 záznamů napsaných za pět na "Yahoo adoption group". V průměru zde bylo nabízeno jedno dítě ve věku 6-14 let jednou týdně. Často pocházelo z cizí země jako z Ruska, Číny, Etiopie či Ukrajiny. Nejmladšímu bylo 10 měsíců.

Když portál Yahoo zjistil, co agentura Reuters vypátrala, jednal svižně. V řádu hodin zavřel inkriminované stránky, na nichž tyto obchody nerušeně šest let fungovaly. Zrušil ještě dalších pět skupin, na něž Reuters upozornila.

Podobné fórum na Facebooku  ("Way Stations of Love") ovšem zůstává aktivní. Mluvčí Facebooku agentuře Reuters sdělil, že stránka ukazuje, "že internet je reflexí společnosti a lidé ho používají pro všechny typy komunikace a k vyřešení všech druhů problémů, včetně velmi komplikovaných případů, jako je tento."

Jenže jak Reuters zjistila, některé děti, které byly adoptované a poté tímto způsobem změnily domov, čelily drsnému zneužívání a poté byly znovu nabízeny a znovu umístěny v novém domově.

"Adopce" třikrát za půl roku

Například jedna dívka adoptovaná z Číny a později poslaná do druhého domova vyprávěla, jak si musela kopat vlastní hrob. Jiné dítě, které prošlo "rehomingem", ruská holčička, zase líčila, jak na ni jeden chlapec močil poté, co s ní dva jiní měli sex. Dívce bylo 13 let a byla vyměněná třikrát během šesti měsíců.

"Jedná se o skupinu dětí, které nevychovali biologičtí rodiče, byly přestěhovány z cizí země a často ani neumí anglicky," říká Michael Seto, kanadský odborník v oblasti sexuálního zneužívání dětí. "Hovoříte o populaci, která se jeví jako velmi snadno zranitelná a zneužitelná," dodává.

Nicole Easonová sedí ve svém bytě v Arizoně.
Nicole Easonová sedí ve svém bytě v Arizoně. | Foto: Reuters

Odložit dítě v Americe může být překvapivě jednoduché. Legální adopce musí projednat soud a potenciální rodiče musí být prověření. Jenže existuje několik způsobů, jak tento postup obejít.

Děti mohou být poslány do nových rodin velmi rychle, prostřednictvím jednoduchého dokumentu, tzv. zmocňovací listiny.  Jedná se o notářsky ověřené usnesení, které říká, že dítě bude v péči jiného dospělého.

V mnoha případech tato rychlá a flexibilní metoda může být pro dítě užitečná. Umožňuje totiž rodičům, kteří zažívají těžké časy, poslat své děti žít například k důvěryhodným příbuzným.

Jenže s rozkvětem internetu rodiče dokážou najít úplné cizince, kteří se ujmou jejich nechtěných dětí.

Když tito noví opatrovníci obdrží zmocňující listinu, mohou zapsat dítě do školy nebo si opatřit vládní benefity. Jedná se o akce, které umí efektivně zamaskovat změny v poručnictví. To se pak ocitá v ilegalitě, daleko od zraků dětských sociálních pracovnic.

 

Právě se děje

Další zprávy