Další střelba na muže zákona v USA. V Baton Rouge zemřeli tři policisté

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 7. 2016 0:07
V americkém městě Baton Rouge střelec, který byl identifikován jako devětadvacetiletý Gavin Long, zasáhl několik policistů, z nichž tři zemřeli. Podle mluvčího místního šerifa je podezřelý mrtev. Střelba se odehrála zhruba jeden kilometr od policejního ústředí. Policie ulice mezi velitelstvím a mezistátní dálnicí uzavřela. Nad místem činu přelétával vrtulník.
Ozbrojený policista střeží vstup do nemocnice po tragické střelbě v Baton Rouge.
Ozbrojený policista střeží vstup do nemocnice po tragické střelbě v Baton Rouge. | Foto: Reuters

Baton Rouge (USA) - Při střelbě ve městě Baton Rouge na jihovýchodě USA dnes zahynuli tři policisté a tři další utrpěli zranění, uvedly podle agentury AP místní úřady.

Podezřelý muž, který byl zabit při střelbě v Baton Rouge, byl identifikován jako Gavin Long, uvedla televize CBS News s tím, že pachatel byl černé pleti. Muž dnes slavil 29. narozeniny. Byl nejspíš jediným střelcem, uvedl Mike Edmonson z místní policie. V oblasti se nyní podle něj žádný jiný aktivní střelec nepohybuje. Předchozí informace, že by mohli být na útěku další dva střelci, se tak nepotvrdily. Policie za pomoci robota prohledávala místo činu, aby našla případné výbušniny. Motiv činu nebyl znám, na místě operovali rovněž agenti FBI.

K incidentu podle televizní stanice WBRZ došlo kolem 09:00 ráno místního času (kolem 16:0 SELČ). Policie podle zdroje CNN obdržela hlášení o "podezřelé osobě", která kráčí po dálnici s útočnou puškou. Když policie přijela na místo, muž začal střílet.

Policie ulice mezi policejním velitelstvím a dálnicí uzavřela. Na místě se nacházelo více než deset policejních vozů a nad ním přelétával vrtulník.

"Je to nepopsatelný a neospravedlnitelný útok na nás všechny v době, kdy je třeba jednoty a hojení," prohlásil podle webu CNN guvernér Louisiany John Bel Edwards. Guvernér také zamířil do nemocnice, kam byli zranění policisté převezeni. Jeden z nich je podle mluvčí zdravotnického zařízení v kritickém stavu, stav dalšího je uspokojivý a třetí není v ohrožení života.

Obama: Jsou to činy zbabělců

O střelbě v Baton Rouge byl informován americký prezident Barack Obama, který se po obdobných incidentech z poslední doby snažil zmírnit napětí a velkou část tohoto týdne věnoval snahám o obnovení důvěry mezi policií a komunitami, kterým mají pomáhat. Bílý dům rovněž uvedl, že je s úřady v Baton Rouge v kontaktu a nabídl jim veškerou nezbytnou podporu. Obama útok co nejostřeji odsoudil. Útoky na strážce pořádku jsou činy zbabělců a nelze je nijak ospravedlnit, řekl.

Také demokratická kandidátka na post prezidenta USA Hillary Clintonová útok označila za neospravedlnitelný. "Útok na policisty v Baton Rouge je útokem na nás všechny," dodala.

Předpokládaný republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump svalil vinu za dnešní střelbu na "nedostatek vedení" v zemi a zopakoval svoje volání po "právu a pořádku". 

Policie v louisianské metropoli na začátku července za nejasných okolností zastřelila černocha Altona Sterlinga. Jeho smrt vyvolala po celých Spojených státech protesty proti chování policie vůči černochům. Střelec v Dallasu poté během tamního protestu proti událostem v Baton Rouge zastřelil pět policistů.

Policisté sedmatřicetiletého otce pěti dětí Sterlinga kontrolovali na základě anonymního udání, že vyhrožoval střelnou zbraní. Policisté tvrdí, že odmítal spolupracovat a že se při následné vzájemné potyčce natahoval pro zbraň, kterou u sebe měl. Zákrok včetně střelby natočilo několik svědků na mobilní telefony. Případ prošetřuje mimo jiné ministerstvo spravedlnosti.

Syn zastřeleného Sterlinga tento týden vyzval účastníky demonstrací proti policejnímu chování, aby se vyvarovali veškerého násilí.

 

Právě se děje

Další zprávy