V USA lidé protestují proti násilí policie. Jsem kandidát zákona a pořádku, láká voliče Trump

ČTK ČTK
12. 7. 2016 7:41
Střelba v Dallasu, kvůli které protestují v USA tisíce lidí, zasahuje do probíhající kampaně v prezidentských volbách v USA. Republikánský uchazeč o Bílý dům Donald Trump se pustil do své sokyně Hillary Clintonové. Označil se za "kandidáta zákona a pořádku" a zkritizoval bývalou ministryni zahraničí, že je "slabá a neefektivní." Ta naopak v reakci na rasisticky motivovanou střelbu vyzvala Američany ke vzájemné toleranci.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Smrt pětice bělošských policistů rukou černošského střelce v Dallasu silně rezonuje v americké prezidentské kampani. Předpokládaný republikánský uchazeč Donald Trump se v pondělí v reakci na střelbu prezentoval jako "kandidát zákona a pořádku" a kritizoval svou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou.

Bývalá ministryně zahraničí, která má značnou voličskou podporu mezi černošským obyvatelstvem, Američany vyzvala k větší vzájemné toleranci.

"Musíme udržovat zákon a pořádek na nejvyšší úrovni, nebo ztratíme svou zemi," prohlásil newyorský miliardář během mítinku ve státě Virginie. "Já jsem kandidát zákona a pořádku," dodal s tím, že jeho sokyně je "slabá a neefektivní".

Masakr, při němž bylo dalších devět policistů zraněno, následoval po dvojici incidentů, při nichž bělošští policisté zastřelili dva černochy bez zjevných důvodů. Do ulic kvůli údajnému policejnímu násilí na černošském obyvatelstvu vyšly v posledních dnech tisíce lidí.

Clintonová se k dallaskému krveprolití postavila o poznání mírněji a vyzvala ke změně přístupu obě strany. Veřejnost by podle ní měla mít větší respekt k policii, která by na druhé straně měla budit v obyvatelích důvěru. "Musíme učinit mnohem více, abychom k sobě přiblížili policii a obyvatele, které chrání," řekla televizi CNN. Někteří odborníci jí nevýrazný postoj vyčítají jako chybu, která ji může stát část voličů.

Protesty v amerických městech

Stovky lidí se v řadě měst Spojených států v pondělí večer opět zapojily do protestů, které minulý týden vyvolaly případy zastřelení dvou černochů při kontroverzních policejních zákrocích. Většinou poklidné akce se podle agentury AP zatím obešly bez násilností či zatýkání.

V Dallasu se více než tisícovka lidí sešla ke vzpomínkovému obřadu na pětici policistů zastřelených černošským vojenským vysloužilcem během protestní akce.

Obyvatelé Dallasu zapalovali svíčky a modlili se za policisty, zatímco policejní šéfové se během obřadu snažili předejít možnému růstu mezirasového napětí. Podle velitele místní dopravní policie J.D.Spillera se mýlí ti, podle nichž čtvrteční krveprolití natrvalo rozdělí město na dvě nesmiřitelné skupiny. 

Právě do Dallasu v úterý dorazí prezident Barack Obama, kde uctí památku pěti policistů, které minulý týden ve čtvrtek během demonstrace proti postupu policie vůči černochům zastřelil útočník Micah Johnson. Piety se zúčastní i viceprezident Joe Biden či Obamův předchůdce George Bush mladší. Obama během vzpomínkového aktu vystoupí s projevem.

Protestující se v noci na úterý vydali do ulic Chicaga, Atlanty či Denveru. Aktivisté spojení se skupinou Black Lives Matter provolávali slogany proti policejnímu násilí na černoších, přičemž policie většinou nemusela zasahovat.

 

Právě se děje

Další zprávy