V jeho obchodě americká policie zastřelila černocha. Teď majitel policisty žaluje

12. 7. 2016 10:59
Majitel obchodu v Louisianě, kde policisté zastřelili černocha Altona Sterlinga, žaluje policii. Stěžuje si, že ho po incidentu, který vyvolal nevoli vůči policejnímu chování vůči černochům, ho policisté několik hodin protiprávně zadržovali. Vlastník obchodu Abdullah Muflahi natáčel střelbu na mobilní telefon. Tvrdí, že čtyři hodiny musel sedět na sedadle v policejním voze a pak další dvě na služebně. Zastřelený Sterling před jeho obchodem prodával hudbu, pak ho přijela kontrolovat policie na základě udání, že vyhrožoval zbraní. Při zásahu ho jeden z policistů zastřelil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Baton Rouge - Majitel obchodu v louisianské metropoli Baton Rouge, kde policisté minulý týden v úterý při kontroverzním zásahu zastřelili černocha Altona Sterlinga, žaluje policii.

Tvrdí, že ho policisté po incidentu několik hodin protiprávně zadržovali a že také bez příslušného povolení zabavili záznam z bezpečnostních kamer v obchodě. Informovala o tom televize CBS News. Sterlingova smrt vyvolala po celých Spojených státech protesty proti chování policie vůči černochům.

Abdullah Muflahi, kterému obchod patří, je jedním z několika lidí, kdo zabití Sterlinga natočili na mobilní telefon. V dokumentech k žalobě uvádí, že policisté po zásahu nejdříve zabavili záznamy z kamer a poté ho bez důvodu zadrželi. Nejdříve byl čtyři hodiny uzavřen na zadním sedadle policejního vozu a poté další dvě hodiny na policejní stanici.

Muflahi rovněž kritizuje způsob policejního chování. Během svého zadržení ve voze potřeboval na toaletu, ale policisté mu nedovolili použít zařízení v obchodě, takže musel močit venku před policisty.

Sterlinga, který před obchodem prodával hudbu, kontrolovala policie na základě anonymního udání, že vyhrožoval střelnou zbraní. Při zásahu jeden z policistů muže zastřelil.

Policisté tvrdí, že Sterlinga nejdříve vyzvali, aby dal ruce na kapotu vozu, což odmítl, proto použili elektrický paralyzér. Když se ho následně snažili přemoci, povšimli si rukojeti pistole, kterou měl v kalhotách. Podle policistů se pro zbraň Sterling natahoval, proto ho zastřelili.

Muflahi tvrdí, že na jeho videu z telefonu je patrné, že Sterling zbraň během střelby nedržel, pak ale viděl, jak mu ji policisté po zastřelení vyndali z kapsy.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy