V jeho obchodě americká policie zastřelila černocha. Teď majitel policisty žaluje

12. 7. 2016 10:59
Majitel obchodu v Louisianě, kde policisté zastřelili černocha Altona Sterlinga, žaluje policii. Stěžuje si, že ho po incidentu, který vyvolal nevoli vůči policejnímu chování vůči černochům, ho policisté několik hodin protiprávně zadržovali. Vlastník obchodu Abdullah Muflahi natáčel střelbu na mobilní telefon. Tvrdí, že čtyři hodiny musel sedět na sedadle v policejním voze a pak další dvě na služebně. Zastřelený Sterling před jeho obchodem prodával hudbu, pak ho přijela kontrolovat policie na základě udání, že vyhrožoval zbraní. Při zásahu ho jeden z policistů zastřelil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Baton Rouge - Majitel obchodu v louisianské metropoli Baton Rouge, kde policisté minulý týden v úterý při kontroverzním zásahu zastřelili černocha Altona Sterlinga, žaluje policii.

Tvrdí, že ho policisté po incidentu několik hodin protiprávně zadržovali a že také bez příslušného povolení zabavili záznam z bezpečnostních kamer v obchodě. Informovala o tom televize CBS News. Sterlingova smrt vyvolala po celých Spojených státech protesty proti chování policie vůči černochům.

Abdullah Muflahi, kterému obchod patří, je jedním z několika lidí, kdo zabití Sterlinga natočili na mobilní telefon. V dokumentech k žalobě uvádí, že policisté po zásahu nejdříve zabavili záznamy z kamer a poté ho bez důvodu zadrželi. Nejdříve byl čtyři hodiny uzavřen na zadním sedadle policejního vozu a poté další dvě hodiny na policejní stanici.

Muflahi rovněž kritizuje způsob policejního chování. Během svého zadržení ve voze potřeboval na toaletu, ale policisté mu nedovolili použít zařízení v obchodě, takže musel močit venku před policisty.

Sterlinga, který před obchodem prodával hudbu, kontrolovala policie na základě anonymního udání, že vyhrožoval střelnou zbraní. Při zásahu jeden z policistů muže zastřelil.

Policisté tvrdí, že Sterlinga nejdříve vyzvali, aby dal ruce na kapotu vozu, což odmítl, proto použili elektrický paralyzér. Když se ho následně snažili přemoci, povšimli si rukojeti pistole, kterou měl v kalhotách. Podle policistů se pro zbraň Sterling natahoval, proto ho zastřelili.

Muflahi tvrdí, že na jeho videu z telefonu je patrné, že Sterling zbraň během střelby nedržel, pak ale viděl, jak mu ji policisté po zastřelení vyndali z kapsy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy