V jeho obchodě americká policie zastřelila černocha. Teď majitel policisty žaluje

12. 7. 2016 10:59
Majitel obchodu v Louisianě, kde policisté zastřelili černocha Altona Sterlinga, žaluje policii. Stěžuje si, že ho po incidentu, který vyvolal nevoli vůči policejnímu chování vůči černochům, ho policisté několik hodin protiprávně zadržovali. Vlastník obchodu Abdullah Muflahi natáčel střelbu na mobilní telefon. Tvrdí, že čtyři hodiny musel sedět na sedadle v policejním voze a pak další dvě na služebně. Zastřelený Sterling před jeho obchodem prodával hudbu, pak ho přijela kontrolovat policie na základě udání, že vyhrožoval zbraní. Při zásahu ho jeden z policistů zastřelil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Baton Rouge - Majitel obchodu v louisianské metropoli Baton Rouge, kde policisté minulý týden v úterý při kontroverzním zásahu zastřelili černocha Altona Sterlinga, žaluje policii.

Tvrdí, že ho policisté po incidentu několik hodin protiprávně zadržovali a že také bez příslušného povolení zabavili záznam z bezpečnostních kamer v obchodě. Informovala o tom televize CBS News. Sterlingova smrt vyvolala po celých Spojených státech protesty proti chování policie vůči černochům.

Abdullah Muflahi, kterému obchod patří, je jedním z několika lidí, kdo zabití Sterlinga natočili na mobilní telefon. V dokumentech k žalobě uvádí, že policisté po zásahu nejdříve zabavili záznamy z kamer a poté ho bez důvodu zadrželi. Nejdříve byl čtyři hodiny uzavřen na zadním sedadle policejního vozu a poté další dvě hodiny na policejní stanici.

Muflahi rovněž kritizuje způsob policejního chování. Během svého zadržení ve voze potřeboval na toaletu, ale policisté mu nedovolili použít zařízení v obchodě, takže musel močit venku před policisty.

Sterlinga, který před obchodem prodával hudbu, kontrolovala policie na základě anonymního udání, že vyhrožoval střelnou zbraní. Při zásahu jeden z policistů muže zastřelil.

Policisté tvrdí, že Sterlinga nejdříve vyzvali, aby dal ruce na kapotu vozu, což odmítl, proto použili elektrický paralyzér. Když se ho následně snažili přemoci, povšimli si rukojeti pistole, kterou měl v kalhotách. Podle policistů se pro zbraň Sterling natahoval, proto ho zastřelili.

Muflahi tvrdí, že na jeho videu z telefonu je patrné, že Sterling zbraň během střelby nedržel, pak ale viděl, jak mu ji policisté po zastřelení vyndali z kapsy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy