New York - To, že by se po newyorské Páté avenue jednoho dne proháněly parníky, je možné jen v katastrofickém románu Stephena Baxtera Potopa.
Vědci ovšem upozorňují, že metropoli Spojených států hrozí v případě, že by moře v důsledku globálního oteplování vystoupilo o celý metr, záplavy. A to až třikrát častěji než zbytku země.
Vyplývá to ze studie, kterou v časopise Nature Climate Change zveřejnila skupina klimatologů vedená Michaelem Schäfferem z berlínského institutu Climate Analytics.
Vědci, zabývající se změnami klimatu, ale všeobecně vůbec nejsou zajedno, kam až by mohlo moře stoupnout, pokud v budoucnosti roztaje podstatná část ledovců Arktidy a Antarktidy, jak předpokládají.
Pokus o předpověď
Schäffer a jeho kolegové z Institutu pro výzkum klimatu v Postupimi, univerzity v nizozemském Wageningenu a Aaltovy univerzity v Helsinkách se teď pokusili vytvořit první dlouhodobou prognózu stoupání hladiny moří a oceánů.
Dospěli přitom k závěru, že pokud se globální teploty zvýší v příštích třech stoletích o dva stupně Celsia, což nelze vyloučit, zvedne se moře o 2,7 metru.
"Jelikož masy ledu a vody reagují na globální oteplování jen velmi pomalu, ovlivní dnešní emise úroveň mořské hladiny ještě v příštích několika staletích," cituje Schäffera deník Welt Online. Moře proto podle něj bude stoupat ještě hodně dlouho, ať už v důsledku roztátého ledu, či narůstajícího objemu vody roztahující se s přibývající teplotou.
I v případě, že by se do roku 2016 podařilo zlikvidovat veškeré emise, moře by dál stoupalo ještě nejméně do roku 2050, tvrdí Schäffer.
Několik centimetrů, či metrů?
Zásadní problém všech debat okolo globálního oteplování spočívá v tom, že nikdo skutečně neví, o kolik moře v příštích 200-300 letech vystoupí, a zda vůbec. Mohou to být jen centimetry, ale také celé metry.
V současnosti moře stoupá v průměru o tři milimetry za rok, toto tempo se však v posledních přibližně patnácti letech zvýšilo, neboť v některých letech roztaje až 250 miliard tun arktického ledu ročně.
Pokud by nárůst teplot činil do roku 2300 jen půldruhého stupně Celsia, stoupnou podle autorů studie v Nature Climate Change moře a oceány pouze o 1,5 metru. I to by ale stačilo k tomu, aby pod vodou zmizely rozsáhlé pobřežní oblasti v řadách zemí světa, ať už se jedná o Bangladéš, Nizozemsko, či nilskou deltu.
Vzestup mořské hladiny se podle modelu, ve kterém zohlednili hodnoty získané za posledních několik století, podle nich při vyšším nárůstu teplot ještě urychlí.
"Lidé v pobřežních oblastech budou mít méně času se přizpůsobit, pokud se hladina zvedne rychleji," upozorňuje spoluautor studie Stefan Rahmstorf, jenž pracuje na postupimském institutu. "V případě New Yorku se kupříkladu ukazuje, že nárůst hladiny o jeden metr povede ke třem velkým záplavám v průběhu jednoho roku."
To je podle něj nejméně třikrát více než v jiných pobřežních oblastech USA.
O nárůstu mořské hladiny až o jeden metr hovoří i Mezivládní panel pro klimatickou změnu. Poslední zpráva OSN ke změnám klimatu předpovídá, že moře se do roku 2100 zvedne až o 59 centimetrů.