V pondělí rozhodli poslanci tamního Kongresu o moratoriu do doby, než zvláštní komise připraví zvláštní zprávu. Komise bude zkoumat, zda tento trest odrazuje zločince a zda je výrazný rozdíl v nákladech spojených s trestem smrti a s doživotním vězením. Ke zveřejnění by mělo dojít letos v listopadu.
Primát drží Texas
New Jersey je jedním z 38 amerických států, kde je možné vykonat trest smrti. Nikdo zde však nebyl popraven od roku 1963. Na popravu nyní ve státě čeká deset lidí.
PŘEČTĚTE SI: Tisíc poprav Američany neotřásá
Moratorium na popravy zavedly ještě dva státy - Illinois a Maryland. V obou případech o tom ale rozhodl guvernér. Nejvíce poprav se v USA vykonává v Texasu, kde bylo od roku 1976 popraveno 355 lidí.
Podpora trestu smrti v USA klesla na nejnižší úroveň za posledních 27 let. Loni v říjnu jej podporovalo 64 procent lidí, zatímco v roce 1994 to bylo až 80 procent. Loni poklesl také počet popravených. Z rekordního počtu 98 lidí v roce 1999 se ustálil na šedesáti.
Kalifornie popravila exšéfa gangu Crips ČTĚTE ZDE
Od ledna 1977, kdy po čtyřech a půl letech moratoria byly exekuce obnoveny, skončilo před popravčí četou, na elektrickém křesle, v plynové komoře a zejména s jedem v žilách více než tisíc odsouzenců. Jubilejní poprava se konala loni v prosinci v prosinci v Severní Karolině.
Podpora veřejnosti klesá
Pochyby veřejnosti souvisejí s přibývajícími důkazy - především založených na analýzách DNA - o chybných rozsudcích, řekl vedoucí skupiny Death Penalty Information Center, brojící proti trestu smrti, Richard Dieter.
Podle něj byl od roku 1973 v USA zrušen trest smrti u celkem 122 lidí poté, co se objevily důkazy o jejich možné nevině. Stejně tak podpora trestu smrti slábne s většími možnostmi udělovat doživotní vězení bez možnosti propuštění.
V roce 2004 bylo ve světě více poprav než v USA vykonáno v Číně, Íránu a Vietnamu.