Netanjahu se u Paříže zúčastnil piety za zavražděné Židy. Poprvé za dobu, co je ve funkci

ČTK ČTK
16. 7. 2017 13:43
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za mimořádné pozvání na pietní ceremonii na stadionu Vel d'Hiv u francouzské metropole Paříž. Před 75 lety z oblasti nacisté deportovali do vyhlazovacích táborů tisíce Židů. Podobné události se předseda izraelské vlády zúčastnil vůbec poprvé.
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Paříž - Za mimořádné gesto označil v Paříži izraelský premiér Benjamin Netanjahu pozvání na dnešní pietní ceremonii na stadionu Vel d'Hiv u francouzské metropole, odkud před 75 lety nacisté deportovali do vyhlazovacích táborů tisíce Židů. Podobné události se předseda izraelské vlády zúčastnil vůbec poprvé.

"Pozvání připomenout si (deportaci) společně ruku v ruce je velmi, velmi silné gesto. Je potvrzením dlouhého a pevného přátelství mezi Izraelem a Francií," řekl premiér, který svůj projev zahájil ve francouzštině.

Tisíce obětí

V červenci roku 1942 na velodromu Vel d'Hiv nacisté shromáždili 13 152 Židů, které pak poslali do koncentračních táborů. Holokaust přežila jen necelá stovka z nich. Francouzský prezident Emmanuel Macron, stejně jako v roce 1995 jeden z jeho předchůdců Jacques Chirac, uznal plnou odpovědnost Francie za tento čin.

"Byla to skutečně Francie, která tuto akci provedla," řekl prezident. "Jistě to nebyl francouzský národ, ale tehdejší francouzská vláda, tehdejší úřady," připomněl Macron odpovědnost kolaborantské vichistické vlády za deportaci Židů.

Proti příjezdu Netanjahua do Francie dnes v Paříži demonstrovali propalestinští aktivisté, kteří kritizovali osídlovací politiku židovského státu a blokádu Pásma Gazy.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy