Netanjahu se u Paříže zúčastnil piety za zavražděné Židy. Poprvé za dobu, co je ve funkci

ČTK ČTK
16. 7. 2017 13:43
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za mimořádné pozvání na pietní ceremonii na stadionu Vel d'Hiv u francouzské metropole Paříž. Před 75 lety z oblasti nacisté deportovali do vyhlazovacích táborů tisíce Židů. Podobné události se předseda izraelské vlády zúčastnil vůbec poprvé.
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Paříž - Za mimořádné gesto označil v Paříži izraelský premiér Benjamin Netanjahu pozvání na dnešní pietní ceremonii na stadionu Vel d'Hiv u francouzské metropole, odkud před 75 lety nacisté deportovali do vyhlazovacích táborů tisíce Židů. Podobné události se předseda izraelské vlády zúčastnil vůbec poprvé.

"Pozvání připomenout si (deportaci) společně ruku v ruce je velmi, velmi silné gesto. Je potvrzením dlouhého a pevného přátelství mezi Izraelem a Francií," řekl premiér, který svůj projev zahájil ve francouzštině.

Tisíce obětí

V červenci roku 1942 na velodromu Vel d'Hiv nacisté shromáždili 13 152 Židů, které pak poslali do koncentračních táborů. Holokaust přežila jen necelá stovka z nich. Francouzský prezident Emmanuel Macron, stejně jako v roce 1995 jeden z jeho předchůdců Jacques Chirac, uznal plnou odpovědnost Francie za tento čin.

"Byla to skutečně Francie, která tuto akci provedla," řekl prezident. "Jistě to nebyl francouzský národ, ale tehdejší francouzská vláda, tehdejší úřady," připomněl Macron odpovědnost kolaborantské vichistické vlády za deportaci Židů.

Proti příjezdu Netanjahua do Francie dnes v Paříži demonstrovali propalestinští aktivisté, kteří kritizovali osídlovací politiku židovského státu a blokádu Pásma Gazy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy