Netanjahu: Horká fáze bojů proti Hamásu spěje k závěru, konec války to ale neznamená

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2024 21:26
Fáze intenzivních bojů proti palestinskému hnutí Hamás se chýlí ke konci, prohlásil v neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Konec války v Pásmu Gazy to ale neznamená. Ta skončí, až už Hamás nebude mít pásmo pod kontrolou, řekl.
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Profimedia.cz

Netanjahu rovněž uvedl, že ukončení fáze intenzivních bojů v Gaze umožní rozmístění většího počtu izraelských sil u severní hranice Izraele s Libanonem. V posledních týdnech výrazně roste napětí mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh, které podporuje Írán.

Palestinské radikální hnutí Hamás považuje Izrael, USA i EU za teroristickou organizaci a Izrael proti němu vede válku v Pásmu Gazy od loňského 7. října, kdy palestinští ozbrojenci zaútočili na izraelské pohraničí, kde zabili na 1200 lidí a asi 250 osob unesli do Gazy. Izraelská odveta si podle úřadů v Gaze vedených Hamásem vyžádala už přes 37 tisíc obětí z řad Palestinců, většinou civilistů.

Pozemní operaci proti Hamásu zahájil Izrael ze severu Pásma Gazy a nyní se soustředí na dvě oblasti: Rafáh na jižním okraji Pásma Gazy a oblast kolem Dajr Balahu ve střední části tohoto palestinského území.

"Fáze intenzivních bojů proti Hamásu se blíží ke konci. Neznamená to, že se válka blíží ke konci, ale válka ve své intenzivní fázi v Rafáhu se blíží ke konci," řekl Netanjahu v rozhovoru s televizí Channel 14.

Video: Jak ukončit válku s Hamásem? Část likvidovat, část dostat na svou stranu, říká expert (12. 4. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Pavel Novotný | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy