Nesplachujte akvarijní rybičky do záchodu, apelují úřady

David Kořínek
Aktualizováno 25. 6. 2015 22:03
Kanadská Alberta řeší specifický problém. Spláchnuté akvarijní rybičky se v kanalizaci množí, dostávají se až do volné přírody, kde ohrožují stabilitu ekosystému.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Wikimedia Commons

Alberta - Úředníci v kanadské provincii Alberta spustili velmi nezvyklou kampaň. Nabádají v ní obyvatele, aby přestali splachovat živé akvarijní rybičky do záchodu.

Důvod? V kanalizaci přežívají a rychle se množí.

"Je vcelku zarážející, jak velké rybky nacházíme. A v jakých počtech," citoval britský server The Telegraph koordinátorku odboru pro životní prostředí Kate Wilsonovou.

Výjimkou podle ní nejsou ani rybky velikosti talíře.

Zaměstnanci úřadů v Albertě v jednom případě vytáhli z nádrže v blízkém národním parku Wood Buffalo čtyřicet domácích rybek.

"Je to opravdu děsivé. Znamená to, že rybky se množí ve volném prostředí a jsou schopné přežít i zimu tady na severu," dodala Wilsonová.

Akvarijní rybky ve volném prostředí mohou působit jako neškodná kuriozita, nicméně úřady před nimi varují.

Považují je za invazivní druh, který by mohl zamořit místní ekosystém.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy