Mimořádná zpráva

Z českých potoků a řek mizí vodní živočichové, varuje zpráva

ČTK ČTK
11. 11. 2014 20:29
Populaci živočichů a rostlin negativně ovlivňuje budování staveb a přehrazování toků, například proti povodním. Upozorňuje na to Zpráva o životním prostředí v roce 2013.
Losos, ilustrační foto.
Losos, ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Z českých potoků a řek mizí vodní živočichové. Zatímco v historii se vyskytovalo na území České republiky 12 druhů ryb, které migrují mezi mořem a řekami, v současnosti evidují odborníci pouze dva druhy - úhoře říčního a lososa obecného.

Populaci živočichů a rostlin totiž negativně ovlivňuje budování staveb a přehrazování toků, například proti povodním. Upozornila na to Zpráva o životním prostředí v roce 2013, kterou ve středu projedná vláda.

Zpráva přinesla nové hodnocení biodiverzity za rok 2007 až 2012 a informace o monitoringu živočichů a rostlin. Dokument poukazuje na fakt, že přibližně dvě třetiny evropsky významných druhů živočichů a rostlin na území ČR nejsou v dobrém stavu a jejich stanoviště jsou narušena.

"Stav přírody a krajiny se zlepšuje z dlouhodobého horizontu, protože klesají zátěže životního prostředí. I přesto, že si příroda velmi dobře pamatuje, že zátěž znečištěného prostřední byla v minulosti velmi silná. Československo patřilo do černého trojúhelníku," řekla spoluautorka zprávy Tereza Ponocná z agentury CENIA.

Nedotčené krajiny ubývá

Narušené populace živočichů ovlivňuje klesající rozloha nedotčené (nefragmentované) krajiny (za posledních deset let o 5,2 procent). Před čtyřmi lety tvořila 63,4 procent celkové rozlohy ČR a odborníci předpokládají, že v roce 2040 dosáhne pouze 53 procent.

Na vodních tocích v ČR evidují více než šest tisíc příčných překážek, loni zaznamenali 842 jezů, nejvíce v povodí Vltavy, Labe a Moravy. To vše může nepříznivě působit na vodní ekosystémy a migraci vodních živočichů.

Jde přitom o nevratný proces. Aby se zachovaly a posílily populace ryb, začaly vznikat takzvané rybí přechody. Loni bylo podle hodnotící zprávy připraveno 74 projektů, zatímco před čtyřmi lety zhruba jen polovina.

Ztrácí se genetická pestrost

Člověk krajinu upravuje a rozčleňuje především budováním silnic a dálnic, budovami i zemědělstvím. Živočichové mají sníženou možnost migrace, přijímání potravy i rozmnožování. Výsledkem je ztráta jejich genetické pestrosti a snížená životaschopnost populací, varuje zpráva. Dopadá to nejvíce na druhy s velkými prostorovými nároky.

"Příkladem může být třeba rys ostrovid - druh rozlehlých lesních celků, jehož domovské okrsky mají velikost i přes 300 km2 a především mladí jedinci při hledání teritoria urazí i desítky kilometrů. Obdobně je tomu u dalších druhů šelem a ostatních velkých savců - i u jelena evropského může být velikost domovského okrsku až 120 km2," řekl náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský.

Pro nejvíce ohrožené přijímá MŽP záchranné programy - aktuálně pro perlorodku říční, sysla obecného, hnědáska osikového, užovku stromovou a další. Do dubna 2016 vyčlenilo 62 milionů korun, do nichž významně přispějí i fondy z Evropy.

Nejvíce je podle zprávy krajina rozdělována ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, naopak "souvislé plochy" má nejvíce Plzeňský a Jihočeský kraj, což pravděpodobně ovlivňuje svou rozlohou i Národní park Šumava.

Za poslední tři roky zabraly silnice a dálnice téměř pět tisíc hektarů zemědělského půdního fondu a přibližně 461 hektaru lesní půdy, nejvíce přitom ubylo ve Středočeském a Jihočeském kraji. Pro migraci živočichů se proto stavějí nadchody a podchody. Kolik jich vzniklo, se však neví, protože neexistuje jednotná databáze.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy