Nerad mluvil o minulosti, říká jedno z Wintonových dětí

ČTK ČTK
1. 7. 2015 22:55
Milena Grenfellová-Bainesová v roce 1939 odjela v jednom z posledních vlaků do Anglie. Se svým zachráncem Nicholasem Wintonem se potkávala do konce jeho života.
Nicholas Winton.
Nicholas Winton. | Foto: Reuters

Londýn - Sir Nicholas Winton nerad mluvil o minulosti, vždy se ale zajímal o to, co děláme a plánujeme do budoucnosti, uvedla v rozhovoru s ČTK Milena Grenfellová-Bainesová, která je jedním z dětí zachráněných Wintonem v roce 1939. Svého zachránce jezdila vždy ráda navštěvovat, naposledy ho viděla letos v květnu, když slavil narozeniny. Sir Nicholas Winton ve středu zemřel ve věku 106 let.

Milena Grenfellová-Bainesová odjela v devíti letech do Anglie v jednom z posledních vlaků, které se Wintonovi podařilo vypravit. Před transportem do koncentračních táborů zachránil 669 dětí. Po válce londýnský rodák Winton pracoval v několika menších firmách v okolí britské metropole. A ani nejbližší příbuzní neměli tušení o válečné kapitole jeho života.

Do povědomí veřejnosti se dostal až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými "dětmi" ve studiu BBC. Právě toto setkání na konci 80. let minulého století patří mezi jednu z nejmilejších vzpomínek, kterou Grenfellová-Bainesová na svého zachránce má.

"Moje nejlepší vzpomínka je před dvěma lety, když z Prahy přiletělo malé letadlo, taková cessna, do které se vejdou čtyři lidé, a pilot se mě ptal, jestli by Nicky nechtěl letět. On s tím souhlasil a nikdo jiný do toho letadla nechtěl, tak jsem si tam sedla já, pilot a pan Winton a vzlétli jsme," popsala Grenfellová-Bainesová. "A pilot mu v jednu chvíli předal řízení, takže jsem půl hodiny létala se 104letým pilotem, to je moje nekrásnější vzpomínka na něho," dodala.

Jak uvedla, žije v Prestonu na severu Anglie, ale sira Nicolase jezdila často navštěvovat. "Je to celodenní cesta a vždycky jsem tam pak byla takové tři hodiny. Obyčejně jsem mu přivezla jeho oblíbený oběd, což je květák v sýrové omáčce a rýžový pudink. Pokaždé když jsem přijela, bylo to moc fajn," dodala nyní pětaosmdesátiletá žena.

Během setkání si spolu povídali o všem možném. Winton se prý zajímal o to, co dělá, znal i její děti a vnuky a ptal se na ně. "Vždycky chtěl vědět, co děláme, co bude v budoucnosti, o minulosti nerad mluvil," uvedla Grenfellová-Bainesová.

Se sirem Nicolasem byla loni na podzim i v Praze, kde obdržel od prezidenta nejvyšší české státní vyznamenání. Naposledy ho viděla letos v květnu, když měl narozeniny. "Pak jsem s ním ještě jednou mluvila. Včera (v úterý) jsem dokonce volala jeho dceru, už byl v nemocnici, to mi ještě říkala, že sedí u něho, že mu čte a on spí," uzavřela.

Milena Grenfellová-Bainesová se narodila 11. listopadu 1929 v Praze v rodině Rudolfa Fleischmanna. Několik let žila i v Proseči na Chrudimsku. Převoz do Anglie tehdy zařídila Mileně a její sestře její nevlastní matka.

Po studiích v Británii se lady Milena stala dětskou ošetřovatelkou a v 50. letech působila dva roky jako au-pair ve Francii. Následně se vrátila do Prestonu, kde žije dodnes. Potkala tam i svého muže, předního britského architekta sira George Grenfell-Bainese.

 

Právě se děje

Další zprávy