Mináč: Winton žil naplno až do konce, rád se smál s lidmi

ČTK ČTK
1. 7. 2015 19:00
Sir Nicholas Winton měl podle režiséra Mateje Mináče rád černý humor a posledních 30 let si dělal ze života legraci.
Sir Nicholas Winton a "jeho děti"
Sir Nicholas Winton a "jeho děti" | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Sir Nicholas Winton, který ve středu ve 106 letech zemřel, si života užíval plnými doušky. Za to, co udělal, si to plně zasloužil, je přesvědčen režisér Matej Mináč, který se jeho osudem dlouhodobě zabýval. Zpráva o úmrtí byla pro Mináče "strašnou novinou".

"Ještě před dvěma lety létal na ultralightu a pilotoval. To mě hrozně těší, že až do konce vydržel jako poměrně zdravý a užíval si života plnými doušky," řekl  Mináč.

"Myslím si, že si to hrozně zasloužil za to, co udělal. To mě na jednu stranu těší. Ale je to jinak strašná novina," poznamenal.

Winton měl podle něj černý humor a posledních 30 let si dělal ze života legraci. Když mu Mináč telefonoval, ptal se ho, zda ho kontroluje, jestli neumřel. "Miloval smích, miloval rozveselovat lidi. Když teď tak o tom přemýšlím, dobrou náladou se dá hodně zachránit a spoustu dobrých věcí udělat. Byla s ním vždy sranda," podotkl režisér.

Jediná chvíle, kdy se rozhněval, podle Mináče byla, když ho navštívil s kamerou. "To nenáviděl. Říkal - jsi vždy vítaný, ale bez kamery," zavzpomínal Mináč.

Nickyho přítomnost byla vždy jistota

"Byla to taková stálice, že Nicky je tady. Zdá se mi to neuvěřitelné, je to strašně smutné," dodal režisér, jehož celovečerní dokument Nickyho rodina získal přes tři desítky cen na celém světě.

Vypráví o záchraně více než šesti set českých a slovenských většinou židovských dětí Wintonem a jeho přáteli. Kombinuje archivní materiály, hrané sekvence a výpovědi přímých účastníků.

Po distribuci v Česku a na Slovensku putoval film do australských, francouzských i amerických kin. Podle Mináče se snímek objevil v mnoha televizích po celém světě.

"Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá," tvrdil Winton. Režiséra Mináče tato "nákaza dobrem" fascinovala roky, proto použil jeho příběh třikrát.

Poprvé v roce 1999 v hraném filmu Všichni moji blízcí, podruhé v roce 2002 v oceňovaném dokumentu Síla lidskosti - Nicholas Winton a potřetí v roce 2011 ve filmu Nickyho rodina.

 

Právě se děje

Další zprávy