Složitá situace pro Merkelovou: Turci poslali na Kurdy v Sýrii německé tanky. A teď Berlín vydírají

Martin Novák Martin Novák
25. 1. 2018 20:04
Turecká armáda vyslala do bojů s Kurdy v Sýrii tanky německé výroby Leopard.
Německé tanky Leopard.
Německé tanky Leopard. | Foto: Reuters

Ankara/Berlín - Turecká armáda nazvala svoji operaci proti Kurdům v Sýrii Olivová ratolest. Ta je sice symbolem míru, ale ani pět dní po jejím zahájení prezident Recep Erdogan o klidu zbraní nehovoří.

Německé tanky Leopard.
Německé tanky Leopard. | Foto: Wikimedia Commons

Naopak. Ve středu, pátý den intervence, pohrozil rozšířením ofenzivy z regionu Afrín (viz mapa níže) do dalších oblastí Sýrie, které kontrolují Američany podporované a vyzbrojené Syrské demokratické síly (SDF).

Turecké politické a armádní elity mají strach, že na severu Sýrie pod ochranou USA vzniká nezávislý kurdský stát, který podnítí separatismus kurdské menšiny v samotném Turecku.

"Operací Olivová ratolest jsme znovu zabránili hrám, které hrají záludné síly, aby prosadily své zájmy v regionu," uvedl turecký prezident ve středečním projevu v Ankaře.

Ke zdrženlivosti Erdogana vyzývají - a zatím marně - Spojené státy, Francie či Německo. Je to pro ně složitá pozice. Turecko je členem NATO, na druhé straně syrští Kurdové byli cennými spojenci ve válce proti Islámskému státu.

Pro USA i Německo je záležitost o to citlivější, že na obou frontách nového bojiště jsou jejich zbraně. Na televizních záběrech a fotografiích je vidět, že turecké pozemní jednotky vyslaly proti Kurdům německé tanky Leopard.

Mají jich stovky kusů v rámci dodávek z Německa, které je po Spojených státech druhým největším exportérem vojenské techniky a munice do Turecka.

Přibližná mapa kurdského osdílení v Turecku, Sýrii, Iráku a Íránu.
Přibližná mapa kurdského osdílení v Turecku, Sýrii, Iráku a Íránu. | Foto: Aktuálně.cz

Mluvčí německé vlády ve čtvrtek potvrdil novinářům, že Berlín modernizaci a vylepšení za současné situace odmítá.

"Německé tanky teď ve službách islamistického režimu Erdogana drtí Kurdy. To je krach německé zahraniční a bezpečnostní politiky," cituje list Der Spiegel předsedkyni opoziční Die Linke Sahru Wagenknechtovou.

Podle informací stejného časopisu jednal před několika dny německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel se svým tureckým protějškem Mevlütem Cavusouglem o modernizací tanků Leopard, kterých v roce 2005 Němci dodali do Turecka přes tři stovky.

Ankara podle Spiegelu ale Berlín vydírá: Pokud nedojde k modernizaci tanků, aby byly odolnější protitankovým střelám a minám, nevyjde na svobodu německý novinář Deniz Yucel, který je v Turecku zadržován.

Merkelová s Erdoganem sice vyjednala dohodu o zadržování uprchlíků na jaře 2016, ale vztahy obou politiků se prudce zhoršily po nezdařeném pokusu o převrat v zemi. Erdogan označuje Německo za ochránce teroristů a přirovnává spolkovou vládu k éře Hitlera. Další zakázky německých zbrojařů jsou tak ohroženy.  

"Pokud se vztahy s Tureckem nezlepší, bude obtížné dostat povolení k dalšímu vývozu," řekl na konci roku agentuře DPA Armin Pappenger, ředitel německé zbrojovky Rheinmetall.

Velká koalice sociálních a křesťanských demokratů po volbách v roce 2013 slíbila, že export do citlivých oblastí přezkoumá a případně omezí. Namísto toho ale vydala německým zbrojařům naopak více povolení vyvážet. Rekordní byl rok 2016, kdy hodnota exportu činila 7,86 miliardy eur.

Především na nátlak sociálních demokratů (SPD) pozastavila export do zemí, které válčí v Jemenu. Zejména do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

Obě země patří mezi deset největších odběratelů německé vojenské techniky a munice, ale smrt tisíců civilistů a epidemie nemocí včetně cholery přiměly vládu kancléřky Angely Merkelové ke změně postoje.

Podívejte se na rozhovor DVTV s anarchistou a hackerem, který bojoval s Kurdy proti Islámskému státu:

Bitcoin lidem umožňuje posílat peníze i tam, kde panuje embargo, říká britsko-íránský anarchistický programátor, hacker a revolucionář Amir Taaki. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy