reklama
 
 

"Nepřátelé pro případ krize." Německá policie našla u extremistů seznam 25 000 lidí i s adresami

31. 7. 2018 20:00
Seznam nalezený německou policií při razii na pravicové extremisty obsahoval jména a adresy 25 000 lidí. Zda uvedeným lidem hrozilo nebezpečí, není jasné.

Berlín - Německá policie našla loni při protiteroristické razii na severovýchodě země seznam se jmény 25 000 politických nepřátel pravicových extremistů. Podle úterní zprávy agentury DPA to vyplývá z odpovědi německého ministerstva spravedlnosti na dotaz poslanců Spolkového sněmu. Zda lidem ze seznamu hrozilo reálné nebezpečí, není jasné.

Seznam, který kromě jmen obsahoval i adresy 25 000 lidí, policisté našli v domě ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko na severovýchodě Německa. Lidi ze seznamu plánovali podle DPA pravicoví extremisté v případě krize zabít. Jak reálné tyto plány byly, ale policie nesdělila.

Při raziích u pravicových extremistů se už dříve našly podobné seznamy. Adresář 10 000 politických nepřátel měla například i teroristická skupina Národněsocialistické podzemí (NSU), která zavraždila v letech 2000 až 2007 deset lidí, převážně imigrantů. Seznam 32 lidí měl u sebe i voják bundeswehru Franco A., jenž podle obžaloby, jíž nyní čelí, plánoval útoky na politiky, kteří se podle něj příliš angažovali ve prospěch uprchlíků.

Podle informací ministerstva spravedlnosti nebyl nikdo ze seznamu 25 000 lidí o tom, že se ocitl v adresáři pravicových extremistů, informován. To v úterý kritizovala členka parlamentní strany Levice Martina Rennerová, na jejíž dotaz ministerstvo spravedlnosti informace zveřejnilo.

Spolková vláda podle Rennerové nebezpečí vycházející z krajně pravicové scény ignoruje. "Jinak se nedá vysvětlit, proč Spolkový kriminální úřad z několika desítek tisíc lidí, kterých se to týká, neinformoval ani hrstku a raději mlčí," řekla politička.

Německý svaz novinářů dnes (DJV) kriminální úřad vyzval, aby v případě, že se na seznamu objevili i žurnalisté, tyto o možném nebezpečí urychleně informoval.

"Když si pravicoví extremisté zakládají složky na ochránce demokracie, nejedná se o nějaký koníček, jako je třeba sbírání známek," uvedl svaz.

autor: ČTK | 31. 7. 2018 20:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama