"Vdova" po neonacistech dostala doživotí. Zschäpeová je podle soudu vinna ze všech deseti vražd

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2018 11:31
Beate Zschäpeová dostala nejvyšší možný trest. Jde o jeden z největších procesů moderního Německa.
Německý soud odsoudil neonacistku Beate Zschäpeovou k doživotí | Video: Reuters

Mnichov - Hlavní obžalovaná v procesu se členy neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) Beate Zschäpeová má strávit zbytek života ve vězení. Takový trest jí ve středu uložil mnichovský vrchní zemský soud, který ženu uznal vinnou z celkem deseti vražd.

Zschäpeová na nich spolupracovala se svými partnery a členy NSU Uwe Böhnhardtem a Uwe Mundlosem. V roce 1998 vytvořili teroristickou buňku, která po celém Německu zavraždila z rasové nenávisti devět lidí tureckého a řeckého původu a jednu německou policistku.

Trojici jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem, jež si vyžádaly přes 20 zraněných, a 15 přepadení bank.

Böhnhardt a Mundlos ale v roce 2011 spáchali sebevraždu, když jim byla policie na stopě. Zschäpeová se udala na policii. Šlo o jeden z největších procesů moderního Německa.

Soud u Zschäpeové konstatoval zvlášť závažnou míru viny, což podle agentury DPA v praxi znamená, že předčasné propuštění z vězení po 15 letech je téměř vyloučené. Verdiktem se soud v případě hlavní obžalované shodl s návrhem spolkového státního zastupitelství.

Obhájce Zschäpeové Wolfgang Heer oznámil, že proti rozsudku podá odvolání.

Musela o činech vědět

Zschäpeová se v minulých dnech od činů distancovala. "Nesuďte mě za něco, co jsem nechtěla ani neudělala," tvrdila u soudu třiačtyřicetiletá rodačka z východoněmeckého města Jena.

Obhajoba opakovala, že Zschäpeová o zločinech svých spolubydlících a pravděpodobných partnerů dopředu nevěděla a pokaždé je zpětně odsoudila. Ženu advokáti vykreslovali jako oběť, finančně i citově závislou na zbytku organizace.

Známí Zschäpeové ze Zwickau si na ni pamatují jako na veselou a milou ženu. Jedna ze sousedek jí dokonce hlídala kočku v době, kdy trio teroristů odjelo na dovolenou k Baltu.

Obžaloba ji však označila za jasnou členku NSU. Odborníci se shodují, že jen těžko by po tolika letech společného života nevěděla, co přesně oba muži dělají.

Soudní znalec, psychiatr Henning Sass, pak Zschäpeovou popsal jako sebevědomou, manipulativní a egocentrickou.

Další tresty za napomáhání

S trestem ve středu odešli i další obžalovaní. Deset let vězení dostal podle agentury DPA Ralf Wohlleben, který skupině opatřoval zbraně. Soud shledal Wohllebena vinným z napomáhání k vraždě.

Ke třem letům vězení byli odsouzeni Carsten Schultze a Holger Gerlach a ke dvěma rokům a šesti měsícům André Eminger.

Schultze byl usvědčen z napomáhání k vraždě v devíti případech. Odsouzen však byl podle práva pro nezletilé, protože v době činů ještě neměl odpovídající věk. Tento muž se přiznal, že NSU předal pistoli české výroby, kterou teroristé později zastřelili devět lidí.

Z neonacistické scény se však stáhl dlouho před prozrazením NSU. Veřejně se přihlásil k homosexualitě a pomáhal nemocným s AIDS. Očekávalo se proto, že ze všech obžalovaných odejde s nejmírnějším trestem.

Gerlach byl odsouzen kvůli podpoře teroristické organizace. Přiznal se, že trojici z NSU jednou předal zbraň a pomohl jim opatřit falešné doklady. Také Eminger byl odsouzen za podporu teroristické organizace. Pomáhal trojici skrývat se v ilegalitě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy