V Ostritzu začala kontroverzní akce oslavy Hitlerových narozenin, na místě jsou stovky policistů

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2018 21:48
Saská policie na místo stáhla jednotky z celé spolkové země. Přesný počet nasazených strážců pořádku úřady nesdělily, nicméně v obci se jich očividně nachází několik stovek.
Návštěvník festivalu Schild und Schwert (štít a meč) v Ostritzu.
Návštěvník festivalu Schild und Schwert (štít a meč) v Ostritzu. | Foto: Reuters

Ostritz - Ve východoněmecké obci Ostritz začala v pátek večer kontroverzní víkendová akce pravicových extremistů z Německa, Polska a Česka. Za přísných bezpečnostních opatření policie pořádají dvoudenní oslavy dnešních narozenin nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Saská policie na místo stáhla jednotky z celé spolkové země. Přesný počet nasazených strážců pořádku úřady nesdělily, nicméně v obci se jich očividně nachází několik stovek.

O nemalé intenzitě bezpečnostních opatření svědčí i přítomnost zhruba dvou desítek policejních dodávkových vozů. V pohotovosti jsou i sanitky záchranné služby a hasiči.

Na všech příjezdech do Ostritzu je připraveno několik policejních kontrol vozidel. Další kontroly pak příchozí čekají cestou k hotelu stojícímu u hranic s Polskem, kde se vlastní festival koná. Příchod k hotelu lemují kovové zábrany a účastníci akce se musejí podrobit prohlídce včetně kontroly dokladů totožnosti.

Dnes večer v Ostritzu zatím panuje klid, extremisté se teprve sjíždějí a poklidný charakter mají mít i dnešní koncerty. Festival má vyvrcholit v sobotu.

Na náměstí v centru obce se mezitím koná jiná akce - takzvaná slavnost míru. Je protestem proti festivalu nazvanému Schild und Schwert (štít a meč) - zkráceně tedy SS, což bylo zároveň označení pro Schutzstaffel (Ochranný oddíl), ozbrojenou organizaci vytvořenou v roce 1925 Hitlerovými přívrženci.

Na protineonacistickém protestu se zatím sešlo několik stovek lidí, kterým se stará o dobrou náladu živá hudba. Přišel je podpořit i saský premiér Michael Kretschmer, který mimo jiné prohlásil, že pro neonacisty není v německé společnosti místo a je proti nim nutné rozhodně vystupovat.

 

Právě se děje

Další zprávy