Nepokoje stály 133 milionů liber, rekapitulují Britové

Zahraničí Zahraničí
7. 9. 2011 13:45
Ministr spravedlnosti Kenneth Clarke z násilí viní špatný vězeňský systém
Srpnové rabování v Anglii.
Srpnové rabování v Anglii. | Foto: Reuters

Londýn - Ačkoliv britská vláda odmítá nařídit veřejné vyšetřování nepokojů ze začátku srpna, dozvídají se Britové postupně o příčinách řádění mladých lidí v centru Londýna a okolních anglických městech stále víc informací.

Už teď je jisté, že náklady na odškodnění obětí výtržností a navýšení policejních rozpočtů přijdou státní pokladnu na 133 milionů liber, tedy v přepočtu přes 3,5 miliardy korun.

Británii postihl morální kolaps

Zveřejnění se dočkaly i další statistiky, podle nichž měly dvě třetiny zatčených dřívější zkušenost s pobytem ve vězení.

"Můj názor zní: nepokoje byly výbuchem zločinného chování kriminálníků - individuí, která už dřív měla šanci poznat justiční systém, ale svými dřívějšími tresty se nepoučila," řekl listu The Guardian ministr spravedlnosti Kenneth Clarke. Bylo to vůbec poprvé, co se k nepokojům takto vyjádřil.

Ministerský předseda David Cameron spojení s chudobou odmítá. Nespokojený je naopak s "pomalým morálním kolapsem, jenž pár posledních generací (Britů) postihl".

S Clarkem naopak souhlasí londýnský starosta Boris Johnson. Požaduje, aby obrovský počet uvězněných dostal šanci se poučit a dostal šanci vrátit se následně do normálního života. "Nemůžeme je prostě opustit a nezajímat se o ně," míní.

Nápadně tvrdé tresty

Závěry oficiálních statistik se ale rozcházejí s daty soukromých společností. Samotný The Guardian spustil ve spolupráci s London School of Economics empirickou studii, jež by měla pomoc objasnit příčiny několikadenních nepokojů.

Už teď média upozorňují, že ne všechny statistiky prezentované politiky sedí. Například jen necelá pětina uvězněných měla v minulosti něco společného s gangy. Ministr spravedlnosti sklízí kritiku i za to, že tresty za rabování rozdávají britské královské soudy až nápadně vysoké.

Údajně převyšují v takových případech běžně udělovanou délku odnětí svobody až trojnásobně. Ministerstvo spravedlnosti to odmítá.

Nepokoje rozpoutala smrt devětadvacetiletého Marka Duggana, kterého v Tottenhamu na severu Londýna zastřelila za velmi nejasných okolností policie. Rodina se pak o všem dozvěděla až z médií.

 

Právě se děje

Další zprávy