Londýn ničili výtržníci. Rabovali už druhou noc

Zahraničí Zahraničí
8. 8. 2011 15:16
Nepokoje se z Tottenhamu rozšířily dál. Podle policie šlo o plánovanou akci
Tottenham po bojích výtržníků s policií.
Tottenham po bojích výtržníků s policií. | Foto: Reuters

Londýn - Britská metropole čelila druhou noc v řadě skupinám výtržníků, kteří po stovkách vyšli do ulic.

sobotu večer v potyčky přerostla spontánní umírněná demonstrace lidí, kteří protestovali proti čtvrtečnímu incidentu, při němž policie za dosud nevyjasněných okolností zabila devětadvacetiletého Marka Duggana.

Nedělní rabování už bylo dopředu plánované. Více než sto lidí policie zatkla, zranění utrpělo 35 policistů.

Střety se rozšířily z Tottenhamu do čtvrtí Enfield, Walthamstow a Waltham Forest na severu Londýna a do Brixtonu na jihu města.

Výtržníci vyplenili desítky obchodů se značkovým zbožím a elektronikou. Zasahovat museli hasiči.

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová se dokonce vrátila narychlo z dovolené. "Obyvatelé Londýna dali jasně najevo, že násilí nehodlají tolerovat. Vyzývám všechny členy místních komunit, aby konstruktivně spolupracovali s policií a pomohli jí předvést tyto kriminálníky před soud," uvedla pro BBC.

Rabování ve velkém

Oproti sobotě byla policie lépe připravená a zasahovala s větší razancí. Nasazeni byli těžkooděnci i policisté v civilu.

Zasahovat museli i hasiči.
Zasahovat museli i hasiči. | Foto: Reuters

Například v Enfieldu připomínaly potyčky sobotní události, jen v menším měřítku. Teenageři se v sedm hodin večer sešli na St Andrews Road. Na policisty začali házet cihly. Asi desítku obchodů vyrabovali a zničili policejní auto.

O hodinu později zhruba sto mladíků vtrhlo do místního zlatnictví. Když na místo o minutu později přijela policie, začal podle svědků chaos. Policisté bili hordu zlodějů obušky, pouštěli na ně psy.

Jeden z místních obyvatel, Mizu Rahman, listu Guardian řekl, že ho policie varovala před bitkami už odpoledne. "St Andrews Road bude dneska frontovou linií, řekli mi." Sám Rahman pak viděl na Facebooku vzkaz, že Enfield bude "příštím místem na hitlistu".

Dugganova rodina: Přestaňte

Rodina zabitého Marka Duggana násilí, které ve městě vypuklo po jeho smrti, odsuzuje.

"Vypadá to, že hlavně média spojují nepokoje s mým bratrem. Vím, že lidé jsou frustrovaní a naštvaní. Ale chtěl bych jim říct: Přestaňte s tím. Prosím, nespojujte události posledních dvou dnů s životem mého bratra. On byl dobrý člověk," vzkázal demonstrantům prostřednictvím televize Sky News bratr Shaun Hall.

Dodal, že rodina rozhodně nevěří obvinění, podle kterého Mark Duggan při čtvrtečním incidentu na policii střílel.

Londýnská policie okolnosti jeho smrti vyšetřuje.

 

Právě se děje

Další zprávy