Nepálský premiér odstoupil, mírový proces ohrožen

Pavel Vondra
4. 5. 2009 14:30
Krizi odstartovalo nedělní odvolání armádního šéfa z funkce
Pušpa Kamal Dahal alias Pračanda oznamuje svou rezignaci
Pušpa Kamal Dahal alias Pračanda oznamuje svou rezignaci | Foto: Reuters

Káthmándú - Nepálský premiér dnes v televizí přenášeném projevu k národu oznámil, že skládá funkci kvůli čerstvé krizi, kterou vyvolal svým nedělním rozhodnutím odvolat náčelníka generálního štábu armády. Podle pozorovatelů může aktuální vývoj ohrozit mírový proces v zemi.

Premiér Pušpa Kamal Dahal, který je doma i ve světě známý spíše pod svou přezdívkou Pračanda, stál v čele vlády od loňského srpna, když předtím dovedl maoisty, jimž léta velel v občanské válce, k vítězství ve volbách. 

Prezident Ram Baran Jadav z opoziční strany Nepálský kongres, který je podle ústavy vrchním velitelem ozbrojených sil, označil nedělní odvolání generála Rukmanguda Katavala z postu armádního šéfa za neústavní krok a vyzval generála, ať ve své funkci setrvá. Proti tomu se ale maoisté ohradili.

"Mírový proces ohrožen"

"Prezident porušuje ústavní zvyklosti a ohrožuje svým postojem mírový proces," řekl mluvčí maoisty vedeného kabinetu Krišna Bahadur Mahara agentuře AFP. "Naše strana považuje prezidentův krok za ústavní puč, proti němuž budeme bojovat." 

Foto: Aktuálně.cz

Většina politických stran v koaliční vládě ale s rozhodnutím maoistů údajně také nesouhlasí a jejich největší spojenec - Komunistická strana Nepálu (NPC-UML) - kvůli tomu dokonce oznámil odchod z vlády

Pračanda své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Kataval nerespektoval předchozí dohody a nabíral do armády nové rekruty, aniž by se do ní snažil integrovat bývalé maoistické bojovníky, jak předpokládaly mírové dohody z roku 2006. Ty po deseti letech ukončily občanskou válku v zemi, otevřely maoistům cestu do politiky a předznamenaly pád monarchie.

Analytici proto označují čerstvou krizi za test stability Nepálu, který v posledních letech prošel dramatickým vývojem a přeměnil se z konstituční (a posléze de facto absolutní) monarchie v republiku, přičemž bývalí povstalci získali v novém parlamentu, a tím pádem i ve vládě rozhodující slovo.

 

Právě se děje

Další zprávy