USA zahájily bombardování islámských radikálů v Iráku

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2014 7:36
Obama cílené nálety povolil, vyloučil ale návrat amerických vojáků na irácké území.
Stíhačky startovaly z letadlové lodi George H. W. Bush  v Perském zálivu.
Stíhačky startovaly z letadlové lodi George H. W. Bush v Perském zálivu. | Foto: Reuters

Washington/Bagdád/Londýn - Na severu Iráku pokračují snahy zastavit ofenzivu islamistů z hnutí Islámský stát, kteří v uplynulých dnech dobyli další města a získali kontrolu i nad největší iráckou přehradou u Mosulu.

Spojené státy v pátek podnikly několik cílených leteckých úderů na pozice islámských radikálů v Iráku. Očekává se, že v operaci budou pokračovat. Jejich cílem je podle mluvčího Pentagonu "pomoci ubránit město Irbíl", které je metropolí iráckého Kurdistánu

Terčem se staly dělostřelecké baterie islamistů, které ostřelovaly jednotky bránící metropoli iráckého Kurdistánu Irbíl, a také kolona několika aut, ve kterých ozbrojenci cestovali.

Americký prezident Barack Obama cílené nálety povolil, vyloučil ale návrat amerických vojáků na irácké území. Kurdští představitelé potvrdili, že islamisté kontrolují největší iráckou přehradou u Mosulu, nyní se prý chystají k velkému útoku na Kurdy.

Stovky žen v zajetí

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát zajali v uplynulých dnech stovky žen patřících k náboženské sektě jezídů. Některé z žen nejspíš vězní v Mosulu, který mají radikálové pod kontrolou již od června.

Spojené státy shodily během pátku i soboty humanitární pomoc lidem, kteří před islamisty uprchli do hor u města Sindžár. Tam hrozila asi 40 000 členů náboženské sekty jezídů smrt hladem a žízní, neboť do hor utekli bez potřebných zásob.

Irácká vláda podle Reuters, která se odvolává na nejmenovaného amerického činitele, do Irbílu dopravila zásoby munice. Týž zdroj uvedl, že kurdská vláda rovněž požádala irácké bezpečnostní síly, které spadají pod velení šíitského premiéra Núrího Málikího, o dodávku ručních zbraní a další munice. Spojené státy spolupracují s iráckou vládou, aby "co nejrychleji" splnily žádost Kurdů, která zahrnuje i minomety a kalašnikovy, dodal americký činitel.

Jak uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby, cílem amerických úderů je podpořit kurdské jednotky, které se snaží zastavit postup radikálů z Islámského státu (IS). U první vlny náletů upřesnil, že se útoku zúčastnila dvojice stíhaček F/A-18 Hornet. Piloti shodili laserem naváděné bomby o hmotnosti 500 liber (asi 227 kilogramů) na část dělostřelecké baterie a tahač, který ji přepravoval.

Při druhém úderu americký bezpilotní letoun zaútočil na místo, odkud radikálové vedli minometnou palbu, následně čtyři stíhačky F/A-18 shodily laserem naváděné bomby na konvoj sedmi aut islamistů nedaleko města Irbíl.

Stíhačky na misi odstartovaly z letadlové lodi George H. W. Bush, která je od června v Perském zálivu. Obama dal ve svém prohlášení na vědomí, že cílené americké vzdušné útoky armáda podnikne v případě dalšího postupu islamistů k Irbílu, kde mají USA konzulát a kde působí američtí vojenští poradci.

 

Právě se děje

Další zprávy