Nenapravitelný maoista Joma Sison míří před soud

Pavel Vondra
29. 8. 2007 16:20
Vůdce filipínských komunistů čelí obviněním z vraždy
José María Sison
José María Sison | Foto: josemariasison.org

Utrecht/Manila - Před bezmála čtyřiceti lety stál u zrodu jednoho z nejdelších dosud probíhajících komunistických povstání na světě. Ve vězení strávil devět let, před dvaceti lety odešel do exilu a posledních pět let se snaží zbavit nálepky teroristy, kterou mu na žádost Manily přiřkly americká administrativa i Evropská unie.

Nyní se nenapravitelný revolucionář José María Sison, kterému přátelé i nepřátelé neřeknou jinak než Joma, bude zodpovídat z vražd svých dvou bývalých soudruhů, a to před soudem v Nizozemsku, kde žije od roku 1987.

Vraždy na objednávku?

Nizozemská policie zatkla 68letého profesora literatury v úterý v jeho bydlišti v Utrechtu. Podezírá jej totiž, že nechal v roce 2003 v Manile zavraždit Romula Kintanara a o rok později stejným způsobem sprovodil ze světa Artura Tabaru.

Bible filipínských komunistických povstalců. Sison ji napsal v roce 1970 pod partyzánským pseudonymem. Jde o marxistickou analýzu semifeudálních vztahů, které dodnes ovládají filipínskou společnost
Bible filipínských komunistických povstalců. Sison ji napsal v roce 1970 pod partyzánským pseudonymem. Jde o marxistickou analýzu semifeudálních vztahů, které dodnes ovládají filipínskou společnost | Foto: Aktuálně.cz

Oba muži svého času patřili ke špičkám povstalecké Nové lidové armády (NPA), kterou Sison v roce 1969 založil jako ozbrojené křídlo jím oživené Komunistické strany Filipín (CPP).

V 90.letech ale Kintanaro a Tabara ustavili vlastní frakci a se svými spolubojovníky se rozešli. Od té doby byli považováni za kontrarevolucionáře a "lovnou zvěř pro revoluční spravedlnost".

Nizozemská prokuratura je přesvědčena, že tím, kdo dal rozkaz k jejich likvidaci, byl právě šéfideolog hlavního proudu filipínských marxisticko-leninských povstalců.

Nizozemská záležitost

"Jde o nizozemské trestní řízení, neboť objednání vraždy, i když je provedena v zahraničí, je těžkým porušením zákonů této země," vysvětlil mluvčí nizozemské prokuratury Wim de Bruin s tím, že vydání obžalovaného na Filipíny není ve hře.

Sison má v Nizozemsku požádáno o politický azyl. Tamní úřady mu jej sice nikdy nepřiznaly, na základě rozhodnutí soudu jej ale ani nemohou vyhostit, neboť by mu v jeho vlasti hrozilo nebezpečí smrti, a to nikoli nutně ze strany vlády, k jejímuž svržení nepřestává vyzývat, ale spíše ze strany bývalých souputníků, s nimiž se názorově rozešel.

Komunistické povstalecké hnutí procházelo v 80.letech obdobím vnitřních čistek, ne nepodobných těm stalinským. V důsledku toho byla zabita spousta domnělých kontrarevolucionářů.

Neochvějný maoista Sison, který nikdy nepřestal věřit ve správnost strategie lidově osvobozeneckého boje a jakoukoli odchylku od jeho ideologických východisek označoval za revizionismus, obhajoval tento "očistný proces" jako historickou nutnost. Důkazy, že by za něčí smrt nesl přímou zodpovědnost, se však nikdy nenašly.

Vdovy žalují

V případě vražd Kintanara a Tabary tomu však může být jinak. Ředitel filipínské policie Oscar Calderon potvrdil rozhlasové stanici DZMM, že nizozemští vyšetřovatelé zřejmě mají dostatek podkladů.

"Pokud si vzpomínám, před dvěma lety tu byli a my sami jsme jim předali důkazní materiály a sehnali svědky," uvedl Calderon, podle něhož pak samotné výslechy prováděli Nizozemci.

Vdova po Romulu Kintanarovi potvrdila internetové redakci filipínského časopisu Newsbreak, že to byla ona, kdo v Utrechtu podal na Sisona trestní oznámení. Stejnou věc učinila i Veronica "Inca" Tabarová.

"Doufám, že Joma bude mít řádný proces, že pravda vyjde najevo a že v případě Rollyho smrti bude spravedlnosti učiněno zadost," řekla Newsbreaku Gloria "Joy" Kintanarová.

Zdroj z jejího okolí časopisu také potvrdil, že věc učinila tajně, aby toho nemohla zneužít filipínská vláda, pro kterou je Sison veřejným nepřítelem číslo jedna.

PŘEČTĚTE SI: Vražda, která změnila dějiny, je stále záhadou

Manila: Je to triumf spravedlnosti

Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová
Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová | Foto: Reuters

Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová, jež si předsevzala potlačit komunistické povstání nejpozději do konce svého funkčního období v roce 2010, také v první reakci na zprávy z Utrechtu neskrývala nadšení:

"Je to obrovský krok směrem k míru, vítězství spravedlnosti a vlády zákona," uvedla prezidentka. Za triumf spravedlnosti označil zatčení Sisona také mluvčí filipínských ozbrojených sil, které s povstalci z NPA svádějí pravidelné bitvy.

"Dlouhá ruka zákona si pana Sisona našla. Je to triumf spravedlnosti, byť je ironické, že právě on se bude moci u soudu hájit, zatímco tisícům nevinných obětí samozvaných komunistických soudů toto právo bylo upřeno," prohlásil podplukovník Bartolomeo Bacarro.

Konec mírových jednání?

Žabky, samopaly, kytary. Scéna z běžného života komunistických povstalců kdesi v hloubi filipínské džungle
Žabky, samopaly, kytary. Scéna z běžného života komunistických povstalců kdesi v hloubi filipínské džungle | Foto: PRWC

Sisonovo zatčení podle všeho znamená konec vyhlídek na obnovení mírových rozhovorů mezi filipínskými komunistickými povstalci a centrální vládou, které se zhroutily poté, co byli NPA a její zakladatel po 11. září 2001 zařazeni na americký a evropský seznam teroristů.

Národní demokratická fronta (NDF), která zastřešuje hlavní revoluční levicové proudy na Filipínách a Sisona učinila svým vrchním konzultantem, ve svém prohlášení krok nizozemských úřadů důrazně odsoudila a obvinila z něj "dlouhé fašistické paže" prezidentky Arroyové.

"Zatčení profesora Sisona a s tím spojené razie (v kancelářích NDF) povedou k přerušení probíhajících mírových snah," varuje NDF.

Filipínské bezpečnostní složky už také vyhlásily stav nejvyšší pohotovosti v očekávání možných odvetných úderů.

 

Právě se děje

Další zprávy