Německý tisk: Al-Káida chystá únosy Evropanů v Libyi

ČTK ČTK
27. 1. 2013 19:42
Nebezpečí hrozí německým a britským občanům. Britové hlásí ohrožení i v Somálsku

Berlín - Teroristická síť Al-Káida plánuje únosy německých a britských občanů v Libyi. S odvoláním na německé zpravodajské zdroje to ve svém nejnovějším vydání napsal německý týdeník Der Spiegel.

Británie, Německo a Nizozemsko ve čtvrtek vyzvaly své občany, aby opustili východolibyjské město Benghází.

Británie se při této příležitosti zmínila o "konkrétní a bezprostřední" hrozbě vůči občanům západních zemí v tomto druhém největším libyjském městě. Podrobnosti ale neuvedla.

Spiegel s odvoláním na zdroje z německé rozvědky BND napsal, že Al-Káida a další islámští radikálové se speciálně chystají zaútočit na občany Německa a Británie, kteří se vyskytují v této libyjské oblasti. Další podrobnosti magazín nesdělil. BND se podle agentury Reuters k věci odmítla vyjádřit.

Podle britského ministerstva zahraničí hrozí nebezpečí občanům západoevropských zemí také v severosomálském regionu Somaliland. I tam se podle něj chystají únosy a teroristické útoky, jejichž motivem je obdržet výkupné nebo dosáhnout politického zisku. Uvedla to agentura AP.

Libyjské Benghází bylo na začátku roku 2011 kolébkou povstání proti tehdejšímu libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Kaddáfí byl později svržen, bezpečnost v zemi se však zatím nepodařilo zcela zajistit.

V září byl při útoku, který USA označily za teroristický, v Benghází zabit americký velvyslanec v Libyi a tři další Američané. V Alžírsku nedaleko libyjské hranice bylo tento měsíc zabito nejméně 38 rukojmích z osmi zemí při útoku teroristů na plynárenský podnik.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle ve čtvrtek bez dalších podrobností označil situaci v Benghází za "vážnou a choulostivou".

České ministerstvo zahraničí minulý týden označilo bezpečnostní situaci v Libyi za "nadále velmi nestabilní". Zároveň doporučilo cestovat do Tripolisu pouze v nezbytně nutných případech a varovalo před cestami do ostatních částí Libye včetně Benghází.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy