Německý tisk: Al-Káida chystá únosy Evropanů v Libyi

ČTK ČTK
27. 1. 2013 19:42
Nebezpečí hrozí německým a britským občanům. Britové hlásí ohrožení i v Somálsku

Berlín - Teroristická síť Al-Káida plánuje únosy německých a britských občanů v Libyi. S odvoláním na německé zpravodajské zdroje to ve svém nejnovějším vydání napsal německý týdeník Der Spiegel.

Británie, Německo a Nizozemsko ve čtvrtek vyzvaly své občany, aby opustili východolibyjské město Benghází.

Británie se při této příležitosti zmínila o "konkrétní a bezprostřední" hrozbě vůči občanům západních zemí v tomto druhém největším libyjském městě. Podrobnosti ale neuvedla.

Spiegel s odvoláním na zdroje z německé rozvědky BND napsal, že Al-Káida a další islámští radikálové se speciálně chystají zaútočit na občany Německa a Británie, kteří se vyskytují v této libyjské oblasti. Další podrobnosti magazín nesdělil. BND se podle agentury Reuters k věci odmítla vyjádřit.

Podle britského ministerstva zahraničí hrozí nebezpečí občanům západoevropských zemí také v severosomálském regionu Somaliland. I tam se podle něj chystají únosy a teroristické útoky, jejichž motivem je obdržet výkupné nebo dosáhnout politického zisku. Uvedla to agentura AP.

Libyjské Benghází bylo na začátku roku 2011 kolébkou povstání proti tehdejšímu libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Kaddáfí byl později svržen, bezpečnost v zemi se však zatím nepodařilo zcela zajistit.

V září byl při útoku, který USA označily za teroristický, v Benghází zabit americký velvyslanec v Libyi a tři další Američané. V Alžírsku nedaleko libyjské hranice bylo tento měsíc zabito nejméně 38 rukojmích z osmi zemí při útoku teroristů na plynárenský podnik.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle ve čtvrtek bez dalších podrobností označil situaci v Benghází za "vážnou a choulostivou".

České ministerstvo zahraničí minulý týden označilo bezpečnostní situaci v Libyi za "nadále velmi nestabilní". Zároveň doporučilo cestovat do Tripolisu pouze v nezbytně nutných případech a varovalo před cestami do ostatních částí Libye včetně Benghází.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
Další zprávy