Benghází si beru osobně, řekla Clintonová v Senátu

Michal Žák Michal Žák
24. 1. 2013 8:54
Končící ministryně zahraničí vysvětlovala okolnosti zářijového útoku na ambasádu v Libyi
Hillary Clintonová vypovídá v Senátu.
Hillary Clintonová vypovídá v Senátu. | Foto: Reuters

Washington - Končící šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová už poněkolikáté prohlásila, že odpovědnost za teroristický útok na ambasádu v libyjském Benghází padá na její hlavu.

"Pro mě nejde jen o politickou záležitost, je to osobní," řekla ve středu před zahraničním výborem amerického Senátu.

"Když mariňáci na základně Andrews vykládali rakve z letadla, stála jsem vedle prezidenta (Baracka) Obamy," vypověděla více než čtyři měsíce po neštěstí, které si loni 11. září vyžádalo čtyři mrtvé, včetně velvyslance Chrise Stevense.

"Já pokládala paže na ramena matek a otců, bratrů a sester, synů a dcer," zavzpomínala na loňské září a podle serveru Politico se při tom viditelně zajíkala.

Benghází nebylo jen tak

Clintonová na sebe vzala i kritiku za nedostatečná bezpečnostní opatření, na něž poukázali vyšetřovatelé incidentu. "Zvláštními požadavky (konzulátu v Benghází) se zabývali naši bezpečnostní experti. Já je neviděla, vůbec se ke mně nedostaly. Neschvalovala jsem je ani nezamítala," upozornila. Po útoku proto muselo ministerstvo opustit několik lidí.

Nyní už prý zapracovala všechna doporučení, která vypracovala vyšetřovací komise. "Jsem rozhodnuta zanechat ministerstvo zahraničí i naši zemi bezpečnější a silnější," dodala nedlouho před odchodem z funkce.

Ministryně rovněž upozornila na zvýšenou aktivitu radikálních islamistů na severu Afriky. "Benghází nepřišlo z ničeho nic," řekla s tím, že vlna takzvaných arabských revolucí změnila rovnováhu sil v oblasti, kde nyní hojně operují stoupenci Al-Káidy.

Dodala, že problémem je i obrovské množství zbraní, které se k radikálům dostaly po konfliktu v Libyi. To ostatně ukazují i poslední konflikty v Africe - v Mali a Alžírsku.

Jsme na vás pyšní

Senátory z Republikánské strany sice její odpovědi příliš neuspokojily, přesto jí během zřejmě poslední návštěvy Capitol Hill ve funkci ministryně složili poklonu.

Ocenili její práci, kterou na ministerstvu odvedla za poslední čtyři roky. "Jsme na vás pyšní," řekl jí válečný veterán a někdejší prezidentský kandidát John McCain.

Po výpovědi v demokraty ovládaném Senátu zamířila na obdobné slyšení ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu právě republikáni.

Očekávalo se proto, že tam bude mít mnohem těžší pozici, a to minimálně po pondělní inauguraci prezidenta. Barack Obama totiž ve svém projevu fakticky nezmínil boj s terorismem, za což sklidil kritiku některých konzervativců.

Konzulát v Benghází po útoku.
Konzulát v Benghází po útoku. | Foto: Reuters

Ve Sněmovně reprezentantů ministryně vysvětlovala, co dělala onoho osudného 11. září. Připomněla, že v ohrožení bylo na 20 zastupitelských úřadů po celém arabském světě, a to kvůli agitce Nevinnost muslimů, která haní proroka Mohameda a ve Spojených státech ji natočil koptský křesťan Nakoulu Basseley Nakoulu.

Benghází stálo místo Riceovou

Středeční zasedání zahraničních výborů se mělo původně odehrát už koncem prosince, ale zhatila je nečekaná hospitalizace Clintonové kvůli krevní sraženině.

Ministryně tak do Kongresu zavítala pouhý den před tím, než budou senátoři posuzovat nominaci Johna Kerryho. Právě on by měl být novým ministrem zahraničí. A republikáni už se na čtvrteční sezení těší. "Na okamžik se vrátíme k waterboardingu (forma mučení - pozn. red.), abychom se dozvěděli pravdu," žertoval podle Boston Globe McCain.

Útok v Benghází ostatně ovlivnil i Obamův výběr nástupce Clintonové. Původně byla totiž favoritkou na post šéfky americké diplomacie velvyslankyně USA při OSN Susan Riceová. Té ale uškodily nešťastné výroky o důvodech atentátu. Tvrdila totiž, že šlo o spontánní vyjádření hněvu věřících kvůli protimuslimskému videu natočenému v USA.

 

Právě se děje

Další zprávy