Německý ošetřovatel zavraždil nejméně 90 pacientů, odpykává si trest doživotí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 28. 8. 2017 14:47
Policisté během vyšetřování exhumovali ostatky skoro sta lidí, kteří zemřeli v nemocnici v německém Delmenhorstu. Nejméně u 48 z nich došli k závěru, že byli obětí vraždy. Případ Nielse H. se vleče už od roku 2005, kdy jej přistihla zdravotní sestra, jak podává pacientovi podezřelou injekci. Bývaý ošetřovatel si v tuto chvíli odpykává trest doživotí za šest už prokázaných vražd. Německá média uvedla, že Niels H. pomocí léků přiváděl pacienty do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Berlín - Bývalý ošetřovatel Niels H. zavraždil podle vyšetřovatelů ve dvou německých nemocnicích nejméně 90 pacientů.

Na tiskové konferenci v Oldenburgu to dnes uvedli zástupci zvláštní komise, která se činy někdejšího ošetřovatele z let 1999 až 2005 zabývá.

Högel se už dříve u soudů musel zodpovídat z šesti případů a byl odsouzen na doživotí.

"Díky práci zvláštní komise Kardio v posledních téměř třech letech se podařilo prokázat dalších celkem 84 vražd. Čtyřiaosmdesát vražd, které Niels H. spáchal v nemocnici Delmenhorst a na klinice v Oldenburgu," uvedli v pondělí zástupci komise.

Uvedený počet podle nich ale bude zřejmě ještě o dost vyšší, protože část pacientů byla po smrti zpopelněna, takže nebylo možné prověřit jejich ostatky.

Podle některých odhadů by počet zavražděných mohl být ve srovnání s dosud zjištěným stavem až dvojnásobný. Vyšetřovatelé míní, že v Högelově kauze může jít o největší sérii vražd v německých dějinách po druhé světové válce.

Exhumována byla stovka těl

Policisté během vyšetřování exhumovali ostatky 99 lidí, kteří zemřeli v nemocnici v Delmenhorstu na severozápadě Německa, a u 48 z nich došli k závěru, že byli obětí vraždy. V nedalekém Oldenburgu Högel, kterému je nyní 40 let, zřejmě zavraždil dalších 36 lidí.

Na klinice v Oldenburgu pracoval v letech 1999 až 2002, v nemocnici v Delmenhorstu pak v letech 2003 až 2005. Na jeho činy se přišlo až v červnu 2005, kdy ho jedna ze zdravotních sester viděla, jak pacientovi podává lék, který vůbec nemá dostávat.

V roce 2008 poslal soud v Oldenburgu ošetřovatele na 7,5 roku do vězení za pokus o vraždu. O sedm let později ho tentýž soud odsoudil k doživotí za dvě vraždy, dva pokusy o vraždu a dva případy těžkého ublížení na těle. Ve stejný rok se Högel přiznal ke zhruba 90 činům, při nichž podle něj zemřelo asi 30 pacientů.

Německá média už dříve uvedla, že ošetřovatel pomocí léků přiváděl pacienty do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti, což se mu ale vždy nepodařilo. Média také upozorňovala na závažné selhání kontrolních mechanismů v obou zdravotnických zařízeních.

 

Právě se děje

Další zprávy