Německu došla s Tureckem trpělivost. Musíme změnit svou politiku vůči Ankaře, varuje ministr Gabriel

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2017 15:08
Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel ve čtvrtek prohlásil, že Berlín musí změnit politiku vůči Ankaře. Reagoval tak na zadržení několika aktivistů bojujících za lidská práva v Turecku, z nichž jeden má německé občanství.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

BerlínNěmecký ministr zahraničí Sigmar Gabriel ve čtvrtek vyhlásil plán na obrat v zahraniční politice vůči Turecku. Reagoval tak na zadržení šesti aktivistů bojujících za lidská práva v Turecku, mezi nimiž je i jeden Němec.

"Potřebujeme, aby naše politika vůči Turecku nabrala nový směr. Nemůžeme pokračovat jako doposud. Ankara musí pochopit, že její politika není bez následků," oznámil Gabriel podle agentury Reuters.

Aktuální napětí v německo-tureckých vztazích vyvolalo úterní zadržení šesti bojovníků za lidská práva včetně Němce, Švéda a ředitelky organizace Amnesty International v Turecku Idil Eserové. Turecko zadržené viní z podpory terorismu.

Německá vláda ve středu kvůli tomu Ankaře pohrozila mimo jiné pozastavením unijní pomoci se zvládáním migrační krize. Gabriel si ve středu předvolal velvyslance Ankary v Berlíně.

Turecké ministerstvo zahraničí už ráno označilo středeční výzvu Berlína k propuštění aktivistů zadržovaných v Turecku za "nepřijatelnou". Podle bulvárního deníku Bild chce turecký prezident vyměnit zadržované aktivisty za bývalé turecké vojáky, kteří podali v Německu po loňském zmařeném puči žádost o azyl.

Gabriel na čtvrteční tiskové konferenci vyjádřil názor, že zatčení německého aktivisty v Turecku bylo "evidentně předem naplánováno". Zadržení považuje za protiprávní, podle něj jde jen o utišení kritických hlasů.

Dobré vztahy nelze udržet

Ministr upozornil, že Berlín měl s Ankarou spoustu trpělivosti i přesto, že to mnohdy nebylo vůbec jednoduché, a vždy dával přednost udržení dialogu.

Německo nicméně podle Gabriela nemůže ignorovat vývoj turecké politiky. Stávající vztahy mezi oběma zeměmi nelze udržet. Berlín mimo jiné nadále nemůže zaručit německé investice v Turecku.

Mluvčí německé vlády později potvrdil, že Merkelová sdílí Gabrielův názor nutnosti přijmout vůči Turecku oznámená opatření. Kancléřka je podle mluvčího Steffena Seiberta považuje za "nutná a nevyhnutelná".

Ohrožen je také případný vstup Turecka do celní unie či EU. "V příštích dnech a týdnech budeme s partnery v Evropské unii probírat aspirace Turecka na členství v EU," prohlásil ministr.

Kvůli úternímu zadržení šesti bojovníků za lidská práva zpřísní také německé ministerstvo zahraničí cestovní doporučení pro Turecko. 

"Lidé cestující do Turecka z osobních nebo obchodních důvodů jsou naléhavě vyzýváni ke zvýšené opatrnosti. Měli by se zaregistrovat u německých konzulátů a velvyslanectví, a to i v případě kratších návštěv," uvádí ministerstvo v turistických pokynech.

Mluvčí tureckého prezident Recepa Tayyipa Erdogana Ibrahim Kalin v reakci na prohlášení šéfa německé diplomacie kritizoval především oznámení, že Berlín přehodnotí svou politiku státních garancí exportních a investičních projektů německých soukromých firem v Turecku.

Celkově Gabrielovo prohlášení označil za nešťastné. Motivováno podle něj bylo hlavně "vnitřní politikou" Německa, kde se na konci září budou konat parlamentní volby.

 

Právě se děje

Další zprávy